Dobry fizjoterapeuta w Toruniu: rehabilitacja a leczenie kręgosłupa
22 grudnia, 2016
Dj na imprezy klubowe dj na eventy dj Łódź
Dj na imprezę klubową
24 grudnia, 2016

Pneumatyka to dyscyplina nauki polegająca na opracowywaniu i używaniu maszyn, których działanie w głównej mierze polega na wykorzystaniu energii produkowanej poprzez sprężone powietrze. To jeden z częściej wykorzystywanych źródeł energii. Ma ono zastosowanie między innymi w przemyśle, branży budowlanej czy branży samochodowej.

Nie jest to jednak metoda przeznaczona tylko dla większych firm, gdzie wykorzystuje się ogromne sprzęty do seryjnej produkcji. Narzędzia pneumatyczne są w sprzedaży, na rynku można kupić między innymi: wkrętarki pneumatyczne, nitownice, młoty pneumatyczne, i dłuta pneumatyczne.

Zalety narzędzi pneumatycznych

To, co daje narzędziom pneumatycznym wielką przewagę nad innymi maszynami, jest fakt, że mają one znacznie większą moc, którą można regulować i dopasować do realizowanej w danej chwili czynności.

Narzędzia pneumatyczne nie posiadają komponentów elektrycznych (jak np. silnika), dzięki czemu są bezpieczne w użytkowaniu również jeśli idzie o ich zastosowanie w pomieszczeniach, w których istnieje zwiększone zagrożenie pojawienia się pożaru (jak na przykład w warsztatach samochodowych, zakładach lakierniczych czy stolarniach). Ale to jeszcze nie koniec – dzięki temu, że nie ma w nich modułów elektrycznych, narzędzia pneumatyczne nie przegrzewają się w trakcie długotrwałego użytkowania.

Ze względu na to, że narzędzia pneumatyczne są wprawiane w ruch sprężonym powietrzem, ich ciężar w zestawieniu z urządzeniami elektrycznymi jest blisko o połowę mniejsza. To istotne zwłaszcza w pracy na cały etat, kiedy to długotrwałe manipulowanie ciężkim urządzeniem ma możliwość negatywnie odbić się na zdrowiu.

Narzędzia pneumatyczne mają mniejszą wagę lecz również są mniejsze, dzięki czemu można o wiele sprawniej nimi operować, zwłaszcza w trudno dostępnych zakamarkach. Narzędzia pneumatyczne pewnej marki, takiej jak Chicago Pneumatic (nazywane w skrócie narzędziami CP), są tak skonstruowane, żeby ich kształt był dostosowany do dłoni, co sprawia, że nie ma zagrożenia, że w trakcie pracy narzędzie na przykład wyślizgnie się z rąk.

Kolejną zaletą narzędzi pneumatycznych jest to, że nie wytwarzają one iskier, jak w przypadku niektórych narzędzi zasilanych prądem. Mając na uwadze, że w warsztatach mechanicznych obecność materiałów łatwopalnych jest nieunikniona, to także trzeba pamiętać, że są sytuacje, kiedy czasem pojawia się konieczność podłączenia w aucie instalacji LPG – dzięki narzędziom pneumatycznym sprawa ta jest znacznie łatwiejsza i bezpieczna.

Urządzenia te są również niewrażliwe na zmiany temperatur, nawet jeżeli są one ekstremalnie wysokie albo niskie. Tego typu przyrząd może być wykorzystywany do zewnętrznych prac, a także w miejscach wyróżniających się wysokim zawilgoceniem. Inną zaletą narzędzi pneumatycznych jest fakt, że używana w nich siła napędowa – powietrze – nie nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Aby narzędzia pneumatyczne były sprawne przez długi czas, warto pamiętać o jednej istotnej sprawie, to jest: o częstym smarowaniu olejem poszczególnych części.

Koszty narzędzi pneumatycznych?

Jeżeli idzie o ceny narzędzi pneumatycznych, to są one porównywalne z cenami narzędzi zasilanych prądem przy czym koszty eksploatacji są mniejsze. Warto także zauważyć, że narzędzia pneumatyczne rzadziej ulegają awarii, a ich serwisowanie i koszt części w pewnych wypadkach jest znacznie mniejszy w zderzeniu z serwisowaniem pozostałych urządzeń.

Chicago Pneumatic – pionier pneumatyki

Które narzędzia pneumatyczne są najlepsze? Jeżeli idzie o polski rynek, to wybór narzędzi pneumatycznych jest zróżnicowany, ale jedną z najchętniej wybieranych jeżeli nie najpopularniejszych jest wspomniana wcześniej firma Chicago Pneumatic, której sprzęt jest chętnie polecany za to, że posiada większą moc niż narzędzia o zbliżonych parametrach.

Chicago Pneumatic w swojej długiej i oryginalnej historii wielokrotnie okazywało, że nie bez powodu jest autorytetem w swojej dziedzinie i często kupowaną marką jeśli idzie narzędzia pneumatyczne. Firma Chicago Pneumatic została założona pod koniec XIX wieku. Jako firma specjalizująca się w wytwarzaniu narzędzi pneumatycznych, Chicago Pneumatic niejednokrotnie udowodniło, że jej rozwiązania pionierskie jeśli idzie o przemysł, budownictwo lub inżynierię samochodową.

Chicago Pneumatic pomagało między innymi przybudowli Golden Gate lub Statuy Wolności, gdy podczas prac budowlanych skorzystano z narzędzi CP. Narzędzia Chicago Pneumatic były także wykorzystywane w trakcie tworzenia podstaw pod szyby naftowe. Firma jest popularna także z tego, że na początku XX wieku wykonała silnik Diesla, który był użyty na czas trwania wyścigów rajdowych w Europie. Chicago Pneumatic zwiększyło popularność też tym, że jako jeden z pierwszych wykonawców wprowadził do oferty nitownice oraz opracowało historyczny model klucza udarowego.

Współcześnie Chicago Pneumatic posiada w swojej ofercie bogaty zestaw narzędzi pneumatycznych a także sprzętu, które idealnie sprawdzają się w zakładach mechanicznych oraz w przemyśle. W Polsce narzędzia CP udostępnia autoryzowany dystrybutor, zobacz jego asortyment pod tym adresem Chicago Pneumatic.

Strona używa cookies
Ok