Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer Toruń
19 sierpnia, 2019
Endermologia Toruń - odchudzani -usuwanie cellulitu i skuteczne odchudzanie
Endermologia LPG
24 sierpnia, 2019

Klimatyzacja split Toruń

Klimatyzacja Toruń -klimatyzatory - serwis klimatyzacji do domu i biura

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym już nie tylko w biurach, ale również w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora jest co raz bardziej osiągalna dla każdego. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ nie tylko na warunki temperaturowe, ale też na stopień wilgoci i jakość powietrza. W wielu domach klimatyzator jest także wykorzystywany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo zatem nie zaskakuje jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie wpływa na powietrze w domu, dzięki zainstalowanym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To oznacza, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspomaga oczyszczanie powietrza. Nie wolno jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji i odpowiednia wentylacja usuwa ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Najlepsze warunki życia

Człowiek sprawnie funkcjonuje w komfortowych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 23 a 27°C. Także poziom wilgoci ma wpływ i najlepiej by był w przedziale 40-60%. Są to najbardziej komfortowe warunki, w których ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do regulacji temperatury trzeba podchodzić z rozwagą. Zalecane jest, aby różnice temperatur pomiędzy pomieszczeniami nie były większe niż 7°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto również ograniczyć przeciągi i podmuchy powietrza. Nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza od 0,3 m/s, aby nie narażać się na dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora do domu powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto sprawdzić energetyczną klasę urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii wykorzystuje klimatyzator.

Zwykle najlepszą klasę energetyczną (A+++) mają te najbardziej efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką przeznaczy się na zakup, ponieważ tańsze klimatyzatory, zazwyczaj mają gorszą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej wymagają napraw.

By funkcjonowanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne należy zadbać o odpowiednią izolację ścian, stropów, przegród budowlanych oraz szyb okiennych, żeby odbijały promienie słoneczne. Dodatkowo, dobrym rozwiązaniem jest montaż rolet czy żaluzji, które pomogą w zachowaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów klimatyzacji. Różnią się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii a także mobilności, dzięki czemu można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej wybierany klimatyzator do domu. Składa się on z dwóch części: jednostki wewnętrznej, czyli parownika i jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Ten rodzaj klimatyzatora można kupić również w formie multisplit, która od pierwotnej wersji różni się tym, że do jednej zewnętrznej jednostki można zainstalować kilka (maksymalnie 5) części wewnętrznych, na przykład w różnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest chętnie montowana w domach, z uwagi na stosunkowo cichą pracę, zajmuje niewiele przestrzeni i ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często kupowana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednej części, przez co pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w dowolnym miejscu i usunięcie go, gdy nie będzie potrzebny. Minusem jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby wypuszczał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, sprawdzają się w większych budynkach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Zajmują znacznie większą przestrzeń oraz zużywają znacznie więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzator w domu?

Dobrze działający, regularnie oczyszczany i właściwie użytkowany klimatyzator może pracować w domu nawet przez 25 lat. Jest to możliwe za pomocą regularnych przeglądów, które zmniejszą ryzyko albo usuną wszelkie pojawiające się usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa razy w roku, aby nie narażać się na kłopoty związane z defektem urządzenia, czy możliwym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna też od jakości i ceny sprzętu. Im wyższa klasa, tym większa pewność sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzacji, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację zużytego sprzętu w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym fachowcy, ale też bezpieczne, ponieważ sprzęt usuwany jest w odpowiednich warunkach.

Koszt klimatyzacji do domu ?

Na koszt klimatyzacji w domu oddziałuje kilka czynników. Nie zalicza się do tego jedynie cena sprzętu i jego montaż. Do wydatków trzeba dodac także przybliżoną wysokość kosztów eksploatacji, a to inwestycja długofalowa. Trzeba ocenić, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, z uwagi na lepszą sprawność (czyli rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

Strona używa cookies
Ok