sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklepy internetowe jak zrobić
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Ogrody projektowanie i zakładanie – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zakup domu dla wielu jest realizacją wieloletnich marzeń. Po latach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Godzinami śledzimy oferty biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym nawale znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i nie nadwyręży naszego budżetu? Kilka spraw należy na spokojnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się zacząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, dom mający 70 metrów kwadratowych będzie zbyt mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Rozpatrzyć należy też kwestię miejsc garażowych. Teraz jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie niewielkiego garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie ograniczać, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do szkół.

Nowy czy stary dom

Zarówno zakup nowego budynku, jak i używanego, ma swoje plusy i minusy. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany dom od pośrednika. dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje zalety. Bardzo często stoi on w zabudowanej okolicy. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy stacji paliw. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy mają swój czar i urokliwe wnętrze. Najczęściej bywa tak, że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Lokalizacja jest istotna. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Okolica wpływa na koszt. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować koszt nieruchomości na Wrzosach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę mające wpływ sumy i w takim wypadku warto to dobrze przeanalizować.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najważniejsza kwestia do zbadania. Priorytetowo należy zbadać, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Tę informację znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przeanalizować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przeanalizowanie dokumentów przed kupnem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo szczegółowo zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien sprawdzić fachowiec. Nie powinno się na to żałować pieniędzy albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgorsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Kolejną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla większości istotna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim papierom związanym z działką. W wypadku wcześniej zamieszkanego budynku należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

Mieszkania Toruń

Strona używa cookies
Ok