Sprzedaż lub najem mieszkania dzięki przedstawicielowi biura nieruchomości
29 września, 2020
Auta dostawcze w serwisie
3 października, 2020

Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową jest popularne, dlatego że ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych wśród tworzyw używanych do ocieplania , dlatego co raz chętniej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną mocną stroną, dzięki której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest technika nakładania. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że doskonale przywiera i formuje się w zgięciach i w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy przycinać i dopasowywać, przez co ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i obniżenie właściwości izolacyjnych. Poprawnie rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwa typy pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Różnią się od siebie budową i atrybutami, dlatego pasują do ocieplania innych elementów budynku. Otwarto-komórkowa pianka PUR używana jest przeważnie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się także w ocieplenia belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  zamknięto-komórkowa pianka PUR najkorzystniejsza jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR da się również umieścić na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad zimnymi pokojami

Warto dodać, że piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Dlatego bez wysiłku można ocieplać natryskiem różne, właściwie przygotowane powierzchnie, np. drewno lub metalowe elementy, a także blachę. Dobrze, żeby przed natryskiem przestrzeń były wyszorowana z brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  Tą techniką zapewniamy przyczepność, dzięki której pianka PUR będzie się trzymać na odpowiednim miejscu. Natrysk pianki PUR najlepiej zostawić profesjonalistom. Żeby przeprowadzić to poprawnie konieczne są odpowiednie warunki, np. odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę uzasadnia inność parametrów i właściwości. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, co sprawia, że jest mocno sprężysta. Pianka ta po stężeniu staje się półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz niezbyt chroni przed wodą. Ponadto otwarto-komórkowa pianka PUR ma niewielką masę (około 8-10 kg/m3), więc ani trochę nie obciąża konstrukcji domu. Co do grubości nakładanej warstwy mniej więcej jedna warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie wodoodporna. Dlatego tak często stosuje się ją do izolacji termicznej fundamentów. Niestety nie jest paro-przepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu robi się sztywna, co sprawia, że łatwiej ją zniszczyć.

Kupując piankę PUR należy wiedzieć o innych istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie słoneczne, dlatego konieczna będzie specjalna osłona. Co ważne w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to surowiec łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa i lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni i dopasowanie się do zakamarków i załamań, neutralizuje ryzyko powstania mostków termicznych. Dodatkowo ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pochłania dużej ilości czasu. W porównaniu do innych materiałów izolacji termicznej to najszybsza technika ogrzania domu. Pianka szybko się układa i szybko twardnieje, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest mocno przyczepna, z powodu czego nie spada na różnych powierzchniach, a z upływem czasu nie traci przyczepności i swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, dzięki czemu się nie zniekształca. Co więcej ważne jest także to, że po poprawnej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie wydziela substancji szkodliwych i pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej parametrów. Za wadę możemy wziąć niską odporność na promienie UV, co dodaje nam kolejnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Następną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w klasie E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Też w tym przypadku da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, złe przetworzenie pianki lub nałożenie za małych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

http://www.eliterm.pl/ile-to-kosztuje-ocieplanie-pianka-pur-cena/

Strona używa cookies
Ok