kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kamienia na tarasie
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna w budownictwie pasywnym
1 września, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR stało się używane, dlatego że ma porządne właściwości termoizolacyjne. Współcześnie uznawana jest za jeden z najlepszych pośród materiałów używanych do ocieplania , z uwagi na to co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Znaczącą wartością, według której wyprzedza inne materiały termoizolacyjne jest sposób ocieplania natryskowego. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, co sprawia, że ściśle przylega oraz układa się w zgięciach oraz w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne trzeba skracać oraz dopasowywać, czym ryzykujemy powstawanie termicznych mostów oraz obniżenie właściwości izolacyjnych. Dobrze rozprowadzona pianka PUR będzie zdatna na długie lata, ponieważ pomimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Dostępne są dwie wersje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie strukturą oraz parametrami, dlatego nadają się do ocieplania innych części budynku. Pianka otwartokomórkowa stosowana jest przeważnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Doskonale nadaje się też do izolacji belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka najkorzystniejsza jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR da się także zaaplikować na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Co więcej piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można natryskiem izolować różne, odpowiednio przyszykowane powierzchnie, np. drewno oraz metalowe elementy, a także blachę. Wymagane, żeby przed ociepleniem powierzchnia została wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  Tą metodą zdobywamy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na wybranym miejscu. Położenie pianki PUR powinniśmy zostawić zajmującym się tym firmom. Aby wykonać to poprawnie konieczne są sprzyjające warunki, na przykład odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka PUR musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Rozdzielenie na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR uzasadnia odrębność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą budowę, co sprawia, że jest mocno plastyczna. Pianka ta po zastygnięciu okazuje się półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale słabo chroni przed wilgocią. Dodatkowo pianka otwarokomórkowa ma małą masę (około 8-10 kg/m3), więc zupełnie nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest całkiem hydrofobowa. Z tej przyczyny często wykorzystuje się ją do ocieplania fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu staje się sztywna, dlatego nietrudno ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR należy pamiętać o jeszcze dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na wpływ promieni UV, przez co konieczna będzie specjalna osłona. Ponadto w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR należy jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, neutralizuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów termicznej izolacji to najszybsza technika ocieplenia domu. Pianka szybko się układa oraz ekspresowo zastyga, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest mocno przyczepna, z uwagi na co trzyma się na wielu powierzchniach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności czy swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi objętości, co oznacza, że się nie odkształca. Bardzo ważne jest też to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą w głównej mierze z jej parametrów. Za wadę możemy wziąć małą odporność na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej łatwopalna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, czyli pali się, choć jest samo gasnąca. Też w tej sytuacji da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest niepoprawny natrysk, złe utworzenie pianki lub nałożenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Z uwagi na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Pianka PUR

 

Strona używa cookies
Ok