ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Wentylacja klimatyzacjia i rekuperacja instalacja w Toruniu
1 września, 2020

Okna w budownictwie pasywnym

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka pozwala na redukowanie wydatków na ogrzewania. Jednym z najważniejszych elementów wpływających na efektywność takiego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. W czym tkwi różnica od innych okien? Pasywność cechuje się przeważnie efektywną izolacją termiczną. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych przeważnie nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym skuteczniejsza termiczna izolacja. Głębokość okien energooszczędnych mieści się ok. 88-120mm, a ich pakiety szybowe z reguły są trzyszybowymi pakietami. Dla uwydatnienia rezultatu w energooszczędnym budownictwie pasywnym stosowana jest także pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o strukturę ram pasywnych okien, najczęściej to są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są typy okien pasywnych?

Dużą popularnością w budownictwie pasywnym nadal zyskują okna pasywne PCV. Takiego typu okna są wybierane ze względu na szybki i prosty montaż, nietrudne czyszczenie oraz całkiem niski koszt. Aby jednak okna z PCV sprawdzały się jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg 6 komór wewnętrznych oraz zamieszczenia niezbędnych uszczelek, jakie chronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Okna drewniane są zwykle wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Przeważnie, aby stały się pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Następnym typem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak samo jak w przypadku pasywnych okien drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wymogi, jednak ich podstawową zaletą jest możliwość powstawania w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termicznej izolacji, z tego względu rzadziej stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu oknach ramy tworzone są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tego rodzaju, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Myśląc o oknach pasywnych zawsze kierujemy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Niska utrata ciepła jest dużą zaletą w porównaniu do do środków pieniężnych przekazywanych na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Niewielkie straty cieplne zapewniają pomniejszenie eksploatacji systemów grzewczych w ciągu zimy oraz klimatyzacji w trakcie lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie pomieszczeń albo wychładzanie powietrza w trakcie upałów. To oznacza, że o ile koszt związany z zastosowaniem pasywnych okien okaże się większy w porównaniu zwykłych okien, oszczędności płynące z dobrej termoziolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną należy dodać też o dobrej akustycznej izolacji. Dobrze zainstalowane okna pasywne dość efektywnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą pasywnych okien jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń oraz ochronę przed wilgocią oraz pojawieniem się pleśni i grzybów. Warto zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są odporne na rozbicie, a porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę nabywając okna pasywne?

Oczywiście w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty uwierzytelniające jakość danego okna. Powinno się sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, wielkość ramy czy materiał, z którego będzie ono wykonane. Warto też pomyśleć nad dostosowaniem uszczelek i okien, jakie mają duży wpływ na izolację termiczną oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również właściwą wentylację. W ten sposób osiągniemy dopływ czystego powietrza oraz jednocześnie nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym wyznacznikiem jest właściwie montaż okna. Bezwartościowe będą wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeżeli okno nie będzie zamontowane w prawidłowy sposób. Warto w tym wypadku zdecydować się na zaangażować fachowca, jaki wykona pracę solidnie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do powstawania termicznych mostków, przez które będzie uciekało ciepło. To w dużym stopniu zniży wydajność okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że utraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok dobrego montażu warto przemyśleć usytuowanie okien tworząc projekt domu. Jeżeli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby instalacji dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

Strona używa cookies
Ok