Depilacja laserowa - Depilacja laserem - Epilacja - Trwałe usuwanie owłosienia - Endomed Toruń
Depilacja laserowa – skuteczna metoda usuwania owłosienia
1 listopada, 2016
oświetlenie podszafkowe oświetlenie nadszafkowe lampy LED lampy podszafkowe
Oświetlenie kuchni – aranżacje
4 listopada, 2016

Pompy ciepła – cena

Pompy ciepła Pompy ciepła Toruń Pompy grzewcze Pompy cieplne

Pompy cieplne przynależą do urządzeń, które czerpią energię wypływającą ze środowiska naturalnego. Wymuszają przepływ ciepła z gruntu, powietrza albo wody. Kompletny proces nagrzewania lokalu przebiega więc w dosyć nieskomplikowany sposób. Pompy ciepła mają wszechstronne zastosowanie w domach jednorodzinnych, klimatyzacji pomieszczeń, chłodnictwie, sektorze spożywczym, ogrzewaniu lokali oraz ogrzewaniu wody do codziennego użytku. Dzisiaj są niezwykle nowoczesnymi urządzeniami konsolidującymi funkcję grzania oraz chłodzenia.

Podstawowe informacje o pompach ciepła

Pompy grzewcze uzyskują energię z odnawialnych źródeł energii i dystrybuują ją do systemu cieplnego lokalu, przykładowo. ogrzewania podłogowego. Klasyfikuje się je biorąc pod uwagę dwa kluczowe kryteria: rodzaj dolnego źródła ciepła oraz sposób podnoszenia ciepłoty i ciśnienia. Pompy grzewcze, które pozyskują energię z dolnego źródła ciepła rozróżnia się na: powietrzno – wodne, wodno – wodne, solankowo – wodne oraz pompy korzystające z odparowywania bezpośredniego i wody. Wybierając drugie kryterium, wyodrębnia się pompy sprężarkowe, sorpcyjne (absorpcyjne i adsorpcyjne) i Vuilleumiera. Mogą działać w rozkładzie monowalentnym i biwalentnym, zatem jako pojedyncze źródło cieplne w lokalu lub w połączeniu z kolejnym źródłem, np. kotłem wybranego wariantu. Pompa ciepła monowalentna pokrywa całkowicie zapotrzebowanie na ciepło, przykładowo. dużego domu jednorodzinnego, jednakże trzeba odpowiednio określić plan dostarczania energii. Jeżeli zdecydowaliśmy się na układ równoległy, to znacząca jest temperatura na zewnątrz oraz obciążenie pompy. Gdy mamy do czynienia z sytuacją, kiedy ten drugi wyznacznik jest nadmiernie wysoki, regulator pompy włącza kolejne urządzenie do wytwarzania ciepła. Rozkład alternatywny polega na tym, że główna pompa cieplna będzie podnosiła temperaturę lub chłodziła wnętrza tylko do oszacowanej temperatury. Dogrzewanie spada przykładowo. na kocioł olejowo – gazowy. Ów sposób nagrzewania sprawdzi się znakomicie w pomieszczeniach z kaloryferami.

Gruntowe pompy ciepła – czy to się opłaca?

Wszystko niewątpliwie zależy od tego, na który wariant pompy grzewczej się zdecydujemy. Na wielu stronach internetowych można znaleźć o nich sporo informacji, przykładowo. wstawiając w jakąkolwiek wyszukiwarkę słowa „Pompy ciepła Toruń” albo „Pompa ciepła cena”. Pompa grzewcza opierająca się na systemie woda – woda posiada dwa istotne elementy: studnię poboru oraz studnię zrzutową. Jej pozytywnymi właściwościami są: nieduża deformacja terenu, śladowe uzależnienie od czynników pogodowych, stabilność ciepłoty źródła przez pełen rok, stosunkowo niewielkie koszty inwestycji przy istniejących zapasach wodnych, duży współczynnik efektywności. Pompa grzewcza gruntowa ma jednakże dosyć spore wymagania co do klasy wykorzystywanej wody (twardość, ilość manganu oraz żelaza), spore koszty postawienia studni, pompa głębinowa czuła na awarie, czas eksploatacji maksymalnie do 20 lat, wykonanie badań wydajności studni (dla głębszych niż 30 m, trzeba otrzymać uprawnienie wodno – prawne. Na dodatek w przypadku, jeśli woda głębinowa jest „uciążliwa chemicznie”, trzeba zabezpieczyć pompę w prawidłowy system filtrów (natomiast to wytwarza dodatkowe wydatki).

A może pompa z kolektorem lub sondą?

Pompa solanka – woda nierzadko jest powiązana z kolektorem gruntowym, przez który przepływa solanka. To oczywiście on przejmuje ciepło z dolnego źródła ciepła. Solanka jest produkowana z roztworu glikolu, niezamarzającego w nawet wyraźnie niskich temperaturach. Przeważnie stosuje się trzy rodzaje kolektora: kolektor płaski, spiralny albo pionowy (a mianowicie sonda głębinowa).

  • Kolektor poziomy wytwarza się ze specjalnych rurek polietylenowych, które umieszcza się na głębokości 1,5 do 2 metrów. Jego trwałość jest zależna od rodzaju ziemi. Im bardziej mokra i gliniasta, tym więcej przekaże ciepła. Odmiennym źródłem ciepła może być jezioro albo staw.
  • Kolektor spiralny funkcjonuje na analogicznych zasadach. Pojedyncze jego podzespoły mają strukturę zakręconych zwojów. Montuje się je w rowach o długości od 15 do 20 metrów.

Ogromną zaletą kolektorów płaskich jest nieduży wydatek na inwestycję i łatwość konstrukcji. Wadami natomiast: brak możliwości sadzania drzew nad kolektorem, nakrywania gleby nad nim przykładowo asfaltem bądź kostką brukową, skrócenie okresu wegetacji roślin umieszczonych ponad nim, obejmowanie dużej przestrzeni, większe koszty pompowania glikolu. Jeżeli nie można przyłączyć kolektora poziomego, wówczas trzeba zastanowić się nad sondą głębinową. Jej elementy posiadają kształt pociągłej litery „U” i mogą znajdować się od 30 do 150 metrów pod warstwą gleby. Pozytywną stroną tego rozwiązania jest niezależność od pogody, wysoka efektywność, niezauważalny poziom deformacji obszaru, mniejsze wydatki wtłaczania glikolu oraz opory hydrauliczne. Nie można obejść się bez fachowego sprzętu oraz pozwoleń wodno – prawnych.

Co z sorpcyjnymi pompami ciepła?

Proces sorpcji oznacza pochłonięcie przez jakąś ciecz innej cieczy czy gazu. Gdy zaopatrujemy się wodę mineralną z CO2, to po wyeliminowaniu zakrętki uwolniony zostaje dwutlenek węgla. Przed wyeliminowaniem nakrętki z butelki był on w niej standardowo rozpuszczony. Jeśli chodzi o pompy grzewcze sorpcyjne, aktualne można natknąć się na dwa warianty – absorpcyjne i adsorpcyjne. Pierwsze wykorzystują niskociśnieniową parę, która absorbowana jest przez, przykładowo wodę oraz przy tym wytworzone zostaje ciepło. Drugie są współcześnie na etapie doświadczeń jeżeli chodzi o stosowanie ich do nagrzewania domków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Od długiego czasu stosuje się je jako maszyny chłodnicze o niesamowicie dużej mocy. Aby maszyny cieplne sorpcyjne działały, muszą zasadzać się na układzie próżniowym.

Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta kliknij w link – Pompy ciepła Toruń

Strona używa cookies
Ok