Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Licówki Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
1 września, 2020

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Podstawą porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była wytrzymała i nie zniszczała zbyt prędko. Żeby stworzyć trwały podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przystosowania to znaczy podbudowy, żeby nie dopuścić do zapadania się, ale też najwyższej jakości tworzyw do wyłożenia podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, ze względu na to przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z bardziej znanych i niedrogich tworzyw, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki stanie się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie kształtu zdecydowanie ułatwia nałożenie kostki według wyznaczonego terenu. Z kolei szeroka dostępność we właściwie większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w sytuacji, gdy było zbyt mało kostek. Koszt kostki brukowej też można dobrać do swojego portfela biorąc pod uwagę obszerną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki atmosferyczne, zmiany temperatury i silny nacisk pojazdów, a także jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje minusy. Kluczową niekorzyść wynika z pogody. Z uwagi na deszcze i śniegi czy nadmierne działanie słońca kostka brukowa może z wiekiem odbarwiać się, przez co traci swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami i wyrastają, niekorzystnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może pochłaniać wiele czasu. Co więcej, żeby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być wykonany w prawidłowy sposób, co zwykle naraża nas na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez bardzo dużo czasu. Co więcej zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, jaki w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Z reguły podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkowy plus, tj. brak zbierającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, trzeba wiedzieć, że kluczową rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd był wytrzymały i żeby spełniał swoją rolę przez lata. Powinno się unikać tworzenia obszernych dziur pomiędzy nimi, dlatego lepiej rozłożyć je jeden przy drugim, a przerwy zasypać mieszanką cementu i piasku. Nieodpowiednio rozłożony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Oprócz tego normalna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy zastosowaniu form lub stempli. W ten sposób możemy uzyskać ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie bez problemu można dostosować do designu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że współczesne techniki produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego trwałość i wytrzymałość na niszczenie i warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w czystości, ale w przypadku zastosowania dekoracji, potrzebna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Tak samo kostka brukowa, kamień i beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze funkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których ważna jest lekkość czyszczenia. Z kolei jeżeli skupiamy się na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej trafnym wyborem. By nawierzchnia podjazdu prezentowała się elegancko, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

Układanie kostki brukowej Toruń

Strona używa cookies
Ok