Konsolidacja kredytów - Kredyty konsolidacyjne - Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny
Kredyty konsolidacyjne – połącz swoje pożyczki
28 września, 2016
ETYIECIARKA PE LABELLERS - MASZYNY ETYKIETOWANIE ETYKIECIARKI PRZEMYSŁOWE
Ultrapak – Twoje etykieciarki i maszyny pakujące
5 października, 2016

Zatrudnienie przy budownictwie nadzieją dla młodego pokolenia – takie tytuły prawie co miesiąc pojawiają się na pierwszych stronach gazet. Młodzi Polacy, którzy postawią na zatrudnienie w branży budowlanej umożliwią sobie lepszy start w przyszłość. Jak potwierdza wielu fachowców „budowlanka” przeżywa dziś swój rozkwit. Wszystko to za sprawą trendów jakie parę lat temu panowały w szkołach średnich i uczelniach wyższych. Studenci z roczników 2000 – 2010 zbyt często zgłaszali się na studia niezwiązane z technologią takie jak prawo, psychologia, czy socjologia. Dzisiaj mało jest inżynierów budownictwa, czy osób wyspecjalizowanych w pracach budowlanych. Część fachowców zatrudniona jest za granicą, pozostawiając nasz rynek wybrakowanym.

O ile jeszcze kilka lat wstecz rodzice kierowali swoje dzieci na studia humanistyczne, które ułatwią im zdobyć „zawód przyszłości”, o tyle obecnie jasne jest, że tym przyszłościowym zawodem jest stolarz, spawacz, a także pracownik, czy architekt budowlany. Kierunki na uczelniach przekształcają się w szalonym tempie, że aż niełatwo jest podążać za tym jaki nowy kierunek zaoferują nam w następnych latach. Jedno jest nieuniknione. Każda osoba pragnąca samodzielnie pracować w budownictwie musi uzyskać uprawnienia budowlane. Są one koniecznym warunkiem do wykonywania takich funkcji jakie pełni kierownik robót budowlanych, architekt, czy pracownik zajmujący się projektowaniem technicznym.

Prawo dotyczące uprawnień budowlanych

Wszelkie reguły prawne mówiące o uprawnieniach budowlanych zredagowane zostały w ustawie Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Dokument ten określa istotne zagadnienia związane z uprawnieniami budowlanymi. Natura uprawnień budowlanych łączy się z sprawowaniem niezależnych funkcji technicznych w budownictwie. W rozumieniu prawa budowlanego osoba uzyskująca uprawnienia budowlane może pracować przy takiej działalności jak organizowanie i weryfikowanie projektów architektoniczno – technicznych, zarządzanie placem budowy i procesami wytwarzania konstrukcji budowlanych, nadzór inwestorski oraz wykonywanie weryfikacji technicznej eksploatacji wszelkich budynków. Po za tym ustawa prawo budowlane opisuje także delegacje ustawowe do wydawania właściwych postanowień wykonawczych.

Jak uzyskać uprawnienia budowlane?

Otrzymanie uprawnień budowlanych to nie taka prosta sprawa, choć wartą wszelkich starań. Podstawowe wymogi dotyczą posiadania wyższego bądź średniego wykształcenia w stosownej branży, ukończenie praktyki na budowie, lub przy wykonywaniu projektów budowlanych, oraz ukończenie egzaminu.Aby podejść do egzaminu należy złożyć wniosek, do którego egzekwowane jest dołączenie dokumentu potwierdzającego wykształcenie, książki praktyki zawodowej, kopię dowodu tożsamości i kartę personalną. Egzamin na uprawnienia budowlane złożony jest z dwóch elementów – sprawdzianu pisemnego i ustnej odpowiedzi. Pytania egzaminacyjne układane są odrębnie dla każdej specjalizacji. Zasadniczo nikt nie zna metody na łatwe zdanie testu. Po prostu należy się do niego nauczyć. Dobrze jest także zadbać o odpowiednią praktykę zawodową, gdyż zdarza się, że na teście egzekwowana jest znajomość wiedzy praktycznej a nie tylko wiedza teoretyczna. Aby móc przejść do egzaminu ustnego, kandydaci powinni uzyskać minimum 75% dobrych odpowiedzi na teście. Wynik egzaminu obowiązuje przez przez 3 lata, po czym jesteśmy zobowiązani ponownie do niego przystąpić. Uprawnienia budowlane nadaje dziś stosowny organ urzędniczy, wskazany w ustawie prawo budowlane.

Uprawnienia budowlane a konkretne specjalizacje

Otrzymanie tytułu magistra lub osiągnięcie odpowiedniego wykształcenia związanego z budownictwem nie koniec Twojej edukacji zawodowej. Jeśli myślisz, że dyplom, który otrzymałeś od swojego uniwersytetu jest wystarczający, oznacza to, że jesteś w dużym błędzie. Najpierw musisz zadbać o uzyskanie uprawnień jak i o zdobycie fachowego doświadczenia. Jedynie zestawienie nauki z praktyką da Ci najpoważniejsze możliwości na zdobycie wymarzonej pracy w budownictwie. Ogólnie rozróżnia się 3 fundamentalne typy uprawnień budowlanych – uprawnienie do projektowania, zezwolenie do kierowania robotami budowlanymi, oraz zestawienie tych dwóch specjalizacji. Prawo budowlane normuje także specjalności w jakich możemy się kształcić. Zdobycie uprawnień budowlanych to zatem obowiązek pracowników, którzy zajmują się projektowaniem budynków konstrukcjami budowlanymi, inżynierią dróg, mostów i kolei, oraz systemami telekomunikacyjnymi, kanalizacyjnymi, wodociągowymi i elektroenergetycznymi.

Budownictwo to dyscyplina, którą warto się zainteresować. Nie tylko z motywów praktycznych, ale także finansowych. W branży budowlanej pensje kształtują się na bardzo dobrym poziomie zdecydowanie przewyższającym średnią krajową. W przygotowaniu do samego egzaminu pomogą nam przeróżne, publicznie dostępne serwisy internetowe, takie jak chociażby iznynieriabudowlana.org. Na tej stronie odkryjecie wiele praktycznych informacji dotyczących uzyskania uprawnień budowlanych. Możecie na niej kupić również program na uprawnienia budowlane, dzięki któremu przyjemnie przyswoicie potrzebną Wam wiedzę. Budownictwo jest szansą dla tych, którzy dopiero zaczynają rozwijać swoją karierę zawodową.

Zapraszamy na stronę internetową, na której znajdziecie aktualne wiadomości na temat uprawnień budowlanych: program na uprawnienia budowlane.

Strona używa cookies
Ok