Kurs na wozy policyjne kurs na pojazdy specjalne szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych
Kursy dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych
7 lutego, 2017
informacje
Wiadomości, fakty, wydarzenia z kraju – jakie informacje warto czytać?
12 lutego, 2017

Zalety ocieplania pianką poliuretanową

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Czym jest pianka poliuretanowa otwartokomórkowa?

W branży budowlanej można mieć styczność z dwoma rodzajami pianki PUR z hermetycznymi komórkami oraz otwartokomórkową. Piankę z zamkniętymi komórkami o spójności orientacyjnie 40 kg/metr sześcienny przeznacza się w pierwszej kolejności do uszczelniania i ocieplania hali magazynowych, izolowania poszyć dachowych i stropodachów, jak również w trakcie robienia „chłodziarek”, a konkretniej spiżarni chłodniczych do składowania owoców i warzyw. Piankę PUR o większej gęstości (60kg/metr sześcienny) wprowadza się do termoizolacji dachów, stropodachów, połaci dachowych spłaszczonych, filarów, posadzek (jeżeli mamy ogrzewanie podłogowe) oraz do rozdzielania przestrzeni, w jakich stykamy się z wyższym naciskiem. Tymczasem piankę otwartokomórkową najlepiej zużyć do ocieplenia poddaszy, pokryć, posadzek oraz ścian działowych wewnątrz mieszkania, hangarów dla balonów albo terenów przemysłowych.

Pianka otwartokomórkowa jest ukształtowana z zauważalnych „otworów”, a w konsekwencji ma możliwość „oddychać”, więc powodować właściwą wentylację pomieszczenia oraz oddawać przesadnie dużą zawartość pary wodnej. Zapobiega nagromadzeniu pleśni, dlatego idealnie nadaje się do izolacji poddaszy. Posiada nie tylko właściwości separujące, odprowadzające parę wodną i wyciszające. Jest bardzo lekka, w ogóle nie obciąża wyraźnie architektury i kładzie się ją przy użyciu hydrodynamicznego natrysku. Można więc izolować nią połacie dachowe w każdym prawdopodobnym wymiarze – choćby te wyjątkowo skomplikowane. Jakie posiada mankamenty? Rzeczywiście żadnych, o ile jakiś pseudoznawca jej nie weźmie do wycieplenia filarów, do czego totalnie się nie nadaje. Należałoby wspomnieć, iż niestety nie jest niepodatna na oddziaływanie ognia.

Pianka z zasklepionymi komórkami daje najlepszą izolację i jest szczególnie niewrażliwa na czynniki atmosferyczne. Wykorzystuje się ją przeważnie do izolowania cokołów, podłóg z ogrzewaniem podłogowym i do ocieplenia poddaszy. Ma minimum 90% niedrożnych oczek posiada wysoką spoistość, niską drożność oraz niezmiernie dużą nieczułość na ściskanie. Perfekcyjnie sprawdzi się do oddzielania struktur metalicznych, rurociągów albo wieżowców inwentarskich.

Którą piankę do ocieplenia dachu wybrać?

Wszystko zależy od tego, który komponent bloku będziemy pokrywać izolacją. Pianka z otworkami wymaga mniej surowca, a ostatecznie można liczyć na to, że – jest wyjątkowo ekonomiczna. Wskaźnik izolacji jest odrobinę słabszy, jednak pomimo to gwarantuje ciepło w mieszkaniu i jest dobrą zaporą dla dźwięku. Jeżeli pragniemy ocieplić poddasze, wtedy warto właśnie ją wybrać. Trzeba też wspomnieć, że wypada wówczas zatroszczyć się o wymuszony obrót powietrza, żeby praktycznie w ogóle nie kondensowała się para wodna i nie rozwinęła się pleśń. Generalnie trzeba kierować się formułą kompromisu pomiędzy ceną, przestrzenią, w której pianka zostanie zastosowana oraz oporem termicznym. Na poddaszu pianka poliuretanowa musi mieć przynajmniej 10 cm (zamkniętokomórkowa) bądź 20 cm (z otwartymi komórkami), by osiągała swoje zadanie.

Atuty pianki otwartokomórkowej: niesłychanie korzystna izolacja w czasie zimy, doskonałe wychładzanie w gorących miesiącach, wygłuszanie hałasów, „oddychanie” przeciwdziałające skupianiu się oparów bądź wilgoci, korzystna cena, oszczędność, efektywność oraz bezpieczeństwo, certyfikaty oraz atesty.

Atuty pianki zamkniętokomórkowej: niesłychanie duża niewrażliwość na negatywne warunki pogodowe, brak mostków termicznych (doskonała nieprzenikliwość), produkt niewrażliwy na działanie ognia, w ogóle nie obciążający struktury, nieduży przelicznik przekazywania ciepła, niezawodna termoizolacja, duża hydroizolacja.

Pianka izolacyjna – sprawdzi się w miejscu, w jakim kolejne technologie nie staną na wysokości zadania

Zadaszenia, jakie posiadają wymyślne układy, nadzwyczaj trudno jest ocieplić standardowymi technikami. Wyglądają one z pewnością wspaniale, jednakże dla brygady budowlanej stanowią duże wyzwanie. Jeśli postanawiamy zabezpieczenie poddasza, warto w zastępstwie wełny mineralnej, zdecydować się naturalnie na piankę poliuretanową (bezwarunkowo z niezasklepionymi komórkami). To szczególnie efektywna strategia zabezpieczania przed niskimi temperaturami oraz ocieplania miejsc o chaotycznych układach, więc z klinami na płaszczyznach połączeń krokwi. Dach musimy obligatoryjnie zawczasu odremontować, by uszczelnianie pianką miało jakikolwiek sens. Piankę mamy możliwość nakładać bezpośrednio na części metalowe lub dachówkę. Element metalowy wcale nie może mieć rdzy, natomiast wszelakie dachówki muszą być nieuszkodzone. Zrealizowanie zabezpieczenia pianką poliuretanową jest o wiele szybsze niż w przypadku kolejnych wyrobów, m in. wełny mineralnej. Właściwie nie musimy obawiać się też ekspresowej mineralizacji, pylenia, uwalniania oparów oraz bardzo wolnego suszenia. Mamy gwarancję, że izolacja będzie funkcjonalna przez mnóstwo lat, zaś my zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

Na co trzeba zwrócić uwagę? Dowolna firma, jaka wykonuje uszczelnianie pianką poliuretanową jest zobowiązana w miejscu wdrażania usługi mieć wszelkie obowiązkowe papiery, m in. stosowne zaznaczenie artykułu lub kartę techniczną wyrobu. Pracownicy muszą mieć na sobie odzież ochronną ochraniającą po pierwsze drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Jednocześnie muszą mieć badania u specjalisty (plus badania zezwalające na działanie na wysokości – jeśli jest to potrzebne) oraz zaświadczenie po ukończonym kursie z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Jeżeli planujesz wiedzieć dużo więcej o piance poliuretanowej, kliknij w ten link – ocieplenie poddasza Włocławek

Strona używa cookies
Ok