Zwalczanie owadów - Zwalczanie pluskiew- Zwalczanie karaluchów - Zwalczanie korników - Zwalczanie insektów - Dezynsekcja - Fumigacja - Usuwanie pluskiew, karaluchów i korników
Metody zwalczania insektów
9 marca, 2017
Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Zwalczanie kun i innych szkodników
9 marca, 2017

Zwalczanie korników i innych szkodników

Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna

Szkodniki drewna takie jak korniki, wbrew temu że stanowią kluczowy składnik łańcucha pokarmowego, dalece negatywnie wpływają na jakość lasów. Najczęściej żerują na jednej powierzchni przez kilka lat. Jest to spowodowane cyklem rozrodczym owadów. Korniki znoszą jajka w drewnie. Larwy ewoluują, zaczynają dokarmiać się materią, po czym zaczynają się rozmnażać. I tak w kółko.

Dla konserwacji drewnianych materiałów najbardziej kluczowa jest profilaktyka. Malowanie konstrukcji z drewna odpowiednimi impregnatami to podstawa. Dzięki temu pomniejszamy ewentualność na zagnieżdżenie szkodników drewna w danym materiale. Od momentu w którym dostrzeżemy obecność insektów w drewnie musimy przedsięwziąć stosowne działania. Zwalczanie korników wymaga szczególnej oceny, czasu i spożytkowania stosownych metod. Potrzebna jest zatem pomoc ekspertów w dziedzinie likwidowania drewnojadów. Dobrze, że w naszym kraju jest kilka placówek, które zasługują na wyróżnienie, m.in Corneco. Prowadząc rozmowy z właścicielem tej doświadczonej marki dowiedzieliśmy się kilkunastu niezwykłych rzeczy dotyczących szkodników drewna i technik ich zwalczania. Dzisiaj pragniemy Wam je przedstawić.

Najczęściej spotykane drewnojady

Wszystkie pasożyty drewna określane są specjalistycznie ksylofagami. Z języka greckiego ksylon oznacza drewno, a phagein pożerać, stąd łatwo jest wydedukować znaczenie tego stosunkowo rzadko spotykanego sformułowania. Ksylofagi są to robaki w postaci dojrzałej, lub larwy które odżywiają się drewnem. Rola ksylofagów w naturze jest dwuznaczna. Z jednej strony naruszają one strukturę lasów, ale z drugiej przygotowują miejsce dla młodych drzewostanów. Warto tu spostrzec, że korniki napadają chorowite i wiekowe drzewa. Są więc szkodnikami drugorzędnymi, gdyż usuwają z fauny to co i tak ma w przyszłości wyginąć. Tymczasem z uwagi na rozpiętość ich działania produkują więcej niekorzyści niż pożytku. Sprawdźmy tymczasem jakie pasożyty w drewnie mamy możliwość przeważnie spotkać w naszym kraju.

  • Spuszczel pospolity – długość ciała tego niewielkiego szkodnika sięga 21 mm. Spuszczele zazwyczaj odżywiają się drewnem miękkim, czyli drewnem drzew iglastych. Uwielbiają ciepłe wnętrza, zatem dość często mamy możliwość je wypatrzyć na strychu lub na poddaszu budynku z drewna. Zostawiają za sobą okrągłe otwory.
  • Kołatek domowy – identycznie jak spuszczel uwielbia drzewa iglaste, takie jak sosny, czy modrzewie. Wielkość ciała tego ksylofaga mierzy od 2,5 do 4 mm. Ciężko go dostrzec gołym okiem. Pomimo niewielkich wymiarów może wywołać duże zniszczenie. Kołatek przebywa zwłaszcza w miejscach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.
  • Kornik drukarz – najpopularniejszy pasożyt o rozciągłości ciała wahającej się od 1 do 9 mm. Szturmuje chore drzewa. Przez wzgląd na występowanie walka z kornikiem jest niezwykle trudna. Przeważnie pasożytuje on na danej części drzewa. Oblega także struktury budowlane. Występuje na całym świecie.

Zwalczanie szkodników drewna

Najgorszym nieprzyjacielem jest niewątpliwie kornik. Prędkość rozmnażania i ilość sprawia, że eliminacja tego pasożyta nie przynależy do najprostszych zadań. Ale używanie konkretnych preparatów chemicznych i odpowiednich technologii usprawnia walkę z tym szkodnikiem.

Techniki eliminowania szkodników w drewnie są przeróżne. Od termicznych po chemiczne. Dobierane są ze względu na właściwość materiału, na gatunek pasożyta i skuteczność postępowania. Dalej zaprezentujemy Wam powszechnie wprowadzane metody eliminowania ksylofagów:

  • metoda mechaniczna – wprowadzana jest w drewnianych kompozycjach budowlanych. Polega na wycięciu intensywnie zarażonych elementów drewna. Metodę fizyczną przeważnie łączy się z chemicznym eliminowaniem szkodników. Połączenie tych dwóch sposobów w całości likwiduje szkodniki.
  • Metoda chemiczna – polega na zagazowaniu, spryskaniu, bądź iniekcji ciśnieniowej budynku drewnianego specjalistycznymi środkami chemicznymi, określanymi fumigantami. Jest to znacząco rozwinięta technologia tępienia pasożytów drewna. Fumigacja wymaga okrycia obiektu, lub określonego pomieszczania specjalną folią.
  • Metoda termiczna – zwana także jako dezynsekcja z użyciem fal mikrofalowych. Eksploatowane w tej technologii urządzenie wypuszcza fale elektromagnetyczne, które stymulują drobinki wody w drewnie. Drewno ogrzewa się do temperatury 56 stopni co doprowadza do śmierci ksylofagów mieszkających w elemencie drewnianym. Ta technika jest w pełni bezpieczna dla ludzi i stworzeń i najefektywniejsza pod względem eliminowania insektów.

Podczas pogawędki z przedstawicielem firmy Corneco dowiedzieliśmy się jak niezwykle dokuczliwe potrafią być szkodniki drewna i jak można się przed nimi ustrzec. Zostały nam opowiedziane sprawy Klientów, których obiekty były w opłakanym stanie przed dezynsekcją, a po wyglądały jak nowe. Analizując te przykłady możemy Wam powiedzieć, że pierwszą rzeczą o jaką należy zadbać jest odpowiednia impregnacja drewna. Sprzedawane na rynku preparaty skutecznie chronią drewno nie tylko przed insektami, ale także przed negatywnym oddziaływaniem słońca i wilgoci. Jest jeszcze kolejna kwestia – obserwacja. Przy pierwszych sygnałach napadu kornika należy błyskawicznie skontaktować się z instytucją zwalczającą pasożyty w celu rozpoznania typu pasożyta i wielkości szkód.

Zwalczanie szkodników drewna – nie zostawiaj tego na później. Wejdź na stronę www.szkodnikidrewna.com i poznaj szczegółowe informacje o skutecznych metodach eliminacji korników: zwalczanie korników Warszawa

Strona używa cookies
Ok