Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Zwalczanie kun i innych szkodników
9 marca, 2017
Prawo Jazdy Torun - Szkoła jazdy Torun - Kursy jazdy Torun - Kurs na prawo jazdy kat b Torun - Kurs na prawo jazdy kat c Torun
Praktyczne kursy na prawo jazdy
10 marca, 2017

Czy jesteś świadomy tego, jakie szkodniki w drewnie możemy najczęściej napotkać w Polsce? Są to: kornik drukarz, spuszczel pospolity i kołatek domowy – szkodniki odpowiedzialne za przynoszenie dużych zniszczeń w drewnie. Te owady mamy możliwość zaobserwować na dowolnej części świata. Rozmnażają się w szybkim tempie. Żyją w leśnych ekosystemach, jak i w domkach z drewna. Zdaniem ekspertów od leśnictwa stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla życia drzew. Wbrew temu, że ich działalność kształtuje miejsce dla świeżych drzewostanów, to jednak umiejscawia się te pasożyty bardziej w charakterze szkodników, aniżeli przyjaciół.

Musimy napisać ze walka z drewnojadami nie jest równa. Dzisiaj wynaleziona technologia pozwala na kompletne wykluczenie korników z konkretnego obszaru. One natomiast są w stanie się przed nami zabezpieczać tylko szybkością rozmnażania. Za jednym razem samiczka kornika składa nawet do 80 młodych. Spoglądając na to, że rozkwit świeżego pokolenia trwa 2 miesiące, a przedstawicieli płci żeńskiej w jednym skupisku jest niezwykle dużo, masowość miłosnych zalotów korników jest olbrzymia. Co fundamentalne, korniki zwyczajowo zasiedlają wyselekcjonowane drzewo i nie ruszają się z miejsca przez długi czas. Pożywiają się nim aż do chwili w której nic wartościowego dla nich nie zostanie.

Teraz skoncentrujemy się jedynie na korniku drukarzu – potencjalnie najokrutniejszych pasożytem rodzimych lasów i największym wrogiem konstrukcji z drewna Opowiemy tobie jak prezentuje się kornik i jak się rozmnaża. Zaznajomisz się także z głównymi formami przeciwdziałania i zwalczania korników.

Co wiesz o korniku drukarzu?

Kornik drukarz szturmuje lasy bogate w drzewa iglaste. Rozciągłość jego ciała mierzy blisko 5 mm. Nie jest zatem gigantycznym insektem, chociaż jego działalność doprowadza do znacznych spustoszeń w drewnie. Korniki wybierają wyłącznie chore drzewa. Patrząc przez ten pryzmat są, jeżeli możemy w taki sposób stwierdzić, bardzo humanitarne. Dojrzałe osobniki odznaczają się ciemnobrązową barwą z rudawym owłosieniem. Młode tymczasem są żółte. Korpus kornika ma walcowaty kształt, a grzbiet zakończony jest czterema kolcami.

Dość wyszukany jest sposób reprodukcji kornika drukarza. Rójka, można by rzec okres godowy, rozpoczyna się z pierwszymi, ciepłymi dniami. Samiec organizuje komory godowe do których przyciąga 2- 3 samice. Zapłodniona samica tworzy chodniki macierzyste, w których gromadzi do nawet 80 młodych. Miniaturowe korniki niezwłocznie po narodzinach dołączają do wygryzania następnych partii drewna. Po 8 tygodniach są one dojrzałe do reprodukcji. Łańcuch ten powtarza się kilkanaście razy, aż do ostatnich dni lata. Korniki dożywają wieku 3 lat.

Jak bronić się przed kornikiem?

Jak radzi tradycyjne polskie porzekadło – lepiej zapobiegać niż leczyć. Sens tego sformułowania można oczywiście zwrócić do korników. Co warto jest więc wykonać, aby ochronić się przed atakiem korników? Jeżeli chodzi o drewniane konstrukcje, przede wszystkim dobrze jest produkować je solidarnie z standardami. Wdrożenie prawidłowych technik zabezpieczy wytrzymałość drewna. Dzięki temu korniki nie będą chciały go zaatakować, gdyż będzie „za zdrowe”. Po drugie, znaczącym elementem ochrony jest impregnacja. Okrycie drewna impregnatem (zabieg ten należy wprowadzać co kilka lat) wystarczy, by zniechęcić korniki. Na sklepowych półkach dostępne są przeróżne środki, które możemy sklasyfikować na solne i oleiste. Wybierając określony środek, kieruj się co najważniejsze rodzajem drewna i swoimi potrzebami. Porozmawiaj także z fachowcem, który zaproponuje Ci co będzie dla Ciebie najlepsze.

Dezynsekcja mikrofalami – nie ma skuteczniejszej metody do walki z kornikami

Eksperci podtrzymują, że dezynsekcja mikrofalami jest najskuteczniejszą technologią zwalczania korników. Jakie argumenty możemy jeszcze wypunktować? Na pewno bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Procedura ta nie szkodzi zdrowiu i nie jest trująca. Inna sprawa to brak negatywnego wpływania na wybrany produkt. Dezynsekcja mikrofalami, jako metoda cieplna zwalczania korników nie wpływa na jakość drewna, porównując z innymi rozwiązaniami.

Co oznacza dezynsekcja mikrofalami? Głównie polega na rozgrzaniu surowca. Innowacyjna aparatura przesyła mikrofale, które przechodzą w głąb struktury. Powodują one tarcie, którego skutkiem jest rozgrzanie drewna do temperatury 56 stopni. W takich realiach zachodzi koagulacja białka w ciele korników, prowadząca do ich gwałtownej śmierci. Dezynsekcja termicznalikwiduje korniki kompletnie. Inne oferowane technologie to dezynsekcja gazowa i iniekcja ciśnieniowa.

Korniki to najgorsze pasożyty drewna. Ich działalność może wpływać na uszkodzenie drewnianej struktury budynku, co dla nas kształtuje bardzo duży kłopot. W naturze również nie są mile widziane. Dziś dużo pisze się o ogromnym ataku kornika na drzewa żyjące w Puszczy Białowieskiej. Według najnowszych wiadomości już 4 tys. z 52 tys. ha roślin na tym terenie jest martwych. Zwalczanie kornika w tym cudownym środowisku to priorytet.

Dowiedz się więcej o dezynsekcji mikrofalami i odkryj następne usługi firmy Corneco. Przeskocz na stronę klikając w tym miejscu: zwalczanie korników mikrofalami

Strona używa cookies
Ok