Dj Warszawa
Polecany DJ w Warszawie
28 grudnia, 2016
Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń
Ciekawe projekty ogrodów
4 stycznia, 2017

Marzy Ci się ogród jak z bajki? Zleć jego projekt specjalistom!

Seedart projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów to trudna sztuka, dlatego dobrze jest zlecić to ekspertowi, który ma już odpowiednie podejście, ogromną wiedzę na temat projektowania ogrodów i zmysł estetyczny. Jeśli marzysz, aby Twój ogród był przede wszystkim ładny, ale także trwały i praktyczny, musisz mieć na uwadze, że zakładanie ogrodów nie polega tylko na ciekawym wyznaczeniu miejsca dla drzew i kwietników. To również inne kwestie, które skrótowo omówimy w bieżącym artykule. Także serdecznie nakłaniamy do zapoznania się z tym artykułem w zakresie projektowania ogrodów.

Twoje potrzeby są ważne przy projektowaniu ogrodów

Zanim profesjonalista zacznie planować projekt zieleni, na początku porozmawia z Tobą, jaką rolę powinien realizować Twój ogród. Czy na przykład ma być to strefa rozrywkowa, np. z rusztem do grilla i placem pod stół lub może przestrzeń praktyczna, gdzie będziesz sadzić owoce i ogródek warzywny Naturalnie opcji jest masa i w zależności od tego, na co liczysz, taki projekt będzie opracowany.

Zagospodarowanie przestrzeni w projektowaniu ogrodów

Rzeczy, o których należy myśleć na czas tworzenia prototypu ogrodu, jest naprawdę dużo. Przykładowo przestrzeń, którą masz. Profesjonalny plan ogrodu może wizualnie zwiększyć przestrzeń albo ukazać funkcjonalność terenu tak, żeby był on dla użytkowników jak najbardziej praktyczny.

Co należy uwzględnić w takim projekcie? Model ogrodu oprócz roślinności uwzględnia wiele alternatyw, w tym również elementy dekoracyjne, przykładowo dróżki z kamyczków, źródełka, kwietniki, czy popiersia. Pomijającprzy tym pewne utrudnienia (metraż lub środowisko) projektowanie ogrodów umożliwia opracować taki ogród, który będzie nie tylko źródłem radości ale stanie się również miejscem odpoczynku.

Projektowanie ogrodów czasem odzwierciedla rozmaite style w sztuce ogrodniczej. Dzięki temu przed Twoim domem może powstać:

  • ogród regularny (ogród geometryczny) – wyróżniający się wielkim uporządkowaniem, bardzo często towarzyszą mu rzeźby, przycięte rośliny i dywany kwiatowe. Okazem takiego ogrodu jest francuski ogród,
  • ogród nieregularny – cechuje go wygląd naśladujący naturalność, w tym ogrodzie rośliny sprawiają wrażenie, że nie zostały rozmieszczone przez ogrodnika. Taki ogród nierzadko wzbogaca się skałami, skalniakami i tym podobne tak jak w ogrodach angielskich,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, który łączy w sobie powyższe cechy.

W inny sposób będą również planowane ogrody, które mają powstać w danym środowisku. Bierzemy tu pod uwagę głównie trzy rodzaje otoczenia (stąd wzięły się kategorie tych ogrodów): ogród miejski, ogród podmiejski i ogród w przestrzeni wiejskiej. Różnią się one między innymi wielkością, najczęściej jest tak, że ogród w mieście będzie mniejszy niż ten znajdujący się na wsi. Więc odmiennie należy podejść do małego ogrodu, a inaczej do dużego, bo nie każdy styl będzie tu adekwatny. Naturalnie projektant zasugeruje Tobie, który wygląd ogrodu będzie najlepiej odpowiadać do środowiska i rzeźby powierzchni bądź zaproponuje Ci absolutnie nowe, oryginalne rozwiązanie.

O czym należy pamiętać podczas projektowania ogrodów?

Warto jest jednak pamiętać, że własna wizja nieczęsto może być w pełni przygotowana przez specjalistę. Projektowanie ogrodów wymaga również tego, aby uważać na czynniki środowiskowe, które mają zasadniczy wpływ na to, które rośliny będą się w ogrodzie świetnie czuły. Rośliny będące w naturze wyłącznie w pewnych terenach (przykładowo rośliny tropikalne, rośliny wysokogórskie i tym podobne) mogą się nie przyjąć w polskim środowisku nie tylko ze względu na mikroklimat, ale również na pasożyty.

Przy projektowaniu ogrodu należy również omówić sprawę tego, jak wiele czasu możesz poświęcić na ogród, czyli ile czasu możesz wyznaczać na pielęgnowanie ogrodu. Gdy nie posiadasz determinacji do tego lub szczerze nie masz chęci, architekt dopasuje zieleń w taki sposób, by by wychodziły one naprzeciw Twoim wymaganiom, więc były to przykładowo rośliny nieskomplikowane w pielęgnacji (zwykle są to krzewy iglaste, przykładowo cisy, jodły).

Projektowanie ogrodów – zbadanie terenu

Nim wygląd ogrodu zostanie Ci przekazany, projektanci powinni wpierw zbadać, jakie warunki ukształtowały się w Twoim ogrodzie. Zaufany architekt krajobrazu wykona:

    • analizę terenu pod kątem właściwości gleby,
    • badania nasłonecznienia i zacienienia terenu,
    • analizę ukształtowania terenu (kąt nachylenia itp.).

Po rozpoznaniu Twoich oczekiwań, zweryfikowaniu możliwości i sprawdzeniu gruntu, specjalista może wreszcie zająć się tym, na czym najbardziej Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Projekt ogrodu w formie graficznej

Przewagą zlecania projektowania ogrodów jest fakt, że po określeniu wszystkich elementów, projektant zrobi dla nas model ogrodu, a dokładniej zademonstrowanie ogrodu w postaci graficznej. Niezmiernie często są to schematy w postaci symulacji 3D, która pokazuje nie tylko model ogrodu, ale także jego kolorystykę z uwzględnieniem środowiska.

Komu zlecić projektowanie ogrodów?

To najistotniejsze kwestie, jeśli idzie o projektowanie ogrodów. Szczegółowych informacji na temat projektu Twojego ogrodu uzyskasz w firmie znającej się na projektowaniu ogrodów. Dlatego jeżeli zależy Ci na oryginalności, fachowym doradztwie i wyjątkowym ogrodzie, koniecznie przetestuj możliwości, które proponuje Seedart projektowanie ogrodów, a na pewno się nie zawiedziesz.

Strona używa cookies
Ok