Depilacja laserowa laser medyczny depilacja toruń
Depilacja laserowa sposobem na gładkie ciało
4 marca, 2017
Kredyty dla firm na oświadczenie kredyty dla firm bez zus us i bik faktoring bez bik
Poprawa płynności finansowej firm
5 marca, 2017

Siatka przeciw kretom

siatka na krety siatka przeciwko kretom siatka rabatowa

Skuteczne sposoby na krety

Krety to delikatne i potrzebne „stworki”, jakie odżywiają się robakami. U nas owe małe ssaki są pod cząstkową ochroną. Pomimo, iż absolutnie nie pochłaniają roślin, są poważnym utrapieniem ogrodników. Krety za pośrednictwem specjalnie zaadaptowanych łap są w stanie w trakcie raptem 1 godziny zrobić podkop o rozciągłości od 12 do 15 metrów. Samotny kret przeciętnie jest „właścicielem” podkopów o pełnej długości do 1 kilometra. W trakcie wypatrywania wyżywienia, zatem przykładowo dżdżownic, miażdżą korzenie roślin, a częstokroć nowe trawniki. Ponad zieleńcem wyrasta reprezentatywny kopiec, natomiast pod pokrywą gleby (od 20 do 50 metrów) – duże tunele. W przeciągu kilku dni pojedynczy kret ma możliwość całkiem zdewastować naszą przydomową bądź działkową zieleń. Jakie są dobre recepty na uratowanie trawników przed napaścią kretów?

Po pierwsze – preparaty odpędzające, które mają główny cel: spłoszenie tych zwierząt z wskazanego obszaru. Krety są niewidome, ale mają niesłychanie korzystnie rozwinięty słuch i węch. Dzięki „odpędzaczom”, wibracyjnym, fonicznym i wibracyjno – fonicznym mamy możliwość bezproblemowo się ich pozbyć.

Po drugie – pułapki na krety. Powinniśmy mieć na uwadze, iż nie wolno tym zwierzętom robić żadnej krzywdy! Znaleziony w sieci krecik musi zostać oswobodzony.

Po trzecie – a praktycznie najważniejsze – siatka przeciw kretom. Jest ona skuteczną przeszkodą dla owych stworzeń, zwyczajnie – nie do przebicia.

Czy siatka przeciw kretom jest skuteczna?

W tym momencie markety ogrodnicze sprzedają siatki metalowe i z surowca sztucznego. Te pierwsze zostały skonstruowane z ocynkowanej stali oraz ponadto okryte tworzywem syntetycznym (aby absolutnie nie korodowały), drugie – są stworzone z tworzywa sztucznego niesamowicie wytrzymałego na działanie złych czynników. Jeżeli kupujemy siatkę na krety o rzadszych „dziurkach”, to uchowa ona nasz skwerek tylko przed niniejszymi stworzeniami. Ściślejsza jest dobrym sposobem nie tylko na krety, ale także na nornice. Dlaczego siatka jest efektywniejsza niźli inne metody? Pozostałe metody zakładają, iż krety teraz są pod naszym zieleńcem i mamy możliwość je albo spłoszyć albo wytropić. Co gorsza taka gra potrafi trwać latami, ponieważ każdorazowo krety za jedzeniem zawracają w znane sobie terytoria. Siatka na krety ma zasłaniać cały skwerek przed przedziurawieniem się kreta na świeże powietrze i skonstruowaniem przez niego „kretowiny”. Jeżeli zwierzę tego przenigdy nie poczyni, ominie dane miejsce w poszukiwaniu tego, gdzie nieskrępowanie będzie miał możliwość się „przewiercić”. Jaka jest przyczyna? Kretowiny są co kilka godzin kontrolowane w poszukiwaniu niebezpieczeństwa, inaczej łowców. Rozłożenie takiej siatki wymaga dużego nakładu pracy. Bez wątpienia nie jest to zadanie na kilka minut, lecz efekty są długoletnie, a flora w parku – uchronione!

Jak siatka jest najlepsza na krety?

Podczas zakupu warto kierować się paroma parametrami siatki, jaka ma ubezpieczyć nasz skwerek przed niedużymi niszczycielami: klasą wyrobu, z jakiego została stworzona, średnicą oczek, rozległością siatki i metodą przyczepiania. Siatka musi być dosyć gruba, aby kret jej nie zniszczył, a oczka muszą posiadać perfekcyjną wielkość, zatem od 10 mm do 16 mm. Siatki, które możemy wypatrzyć w sklepach ogrodniczych mają tolerancyjność +/- 2mm. Jeżeli oczka będą drobniejsze niżeli 8 mm, to może to stanowić istotny kłopot dla układu korzeniowego murawy. Rozpiętość siatki należy przykroić do układu zieleńca. Im smuklejsza, tym o wiele więcej trzeba będzie wykonać zakładek. Jeśli ziemia jest twarda, powinniśmy użyć szpilki metalowe; jeżeli jest miękka – powinniśmy z powodzeniem włożyć syntetyczne. Kołki porządnie się zachowują, jednak gorzej się je wciska.

Jak ułożyć siatkę przeciw kretom?

Wszystko zależy od tego, czy posiadamy obecnie utworzony i „odchowany” ogródek czy w tej chwili go tworzymy. W drugim modelu jest o wiele szybciej. Siatkę nakładamy standardowo 10 cm poniżej trawnika i 30 cm niżej rabat. Trzeba ją położyć z nakładem liczącym 10 cm po obu brzegach. Za pośrednictwem profesjonalnych kołków i kotwic możemy siatkę umieścić na ukośnym terenie. Należy pamiętać, że układ samoczynnego nawadniania musi znaleźć się pod siatką. Jeśli posiadamy obecnie przepiękny zieleniec, wówczas musimy dokonać wyboru pomiędzy:

  • Ręcznym zdjęciem trawy, przygotowaniem siatki oraz znowu układaniem darni
  • Ułożeniem siatki prostopadłej – wkopuje się ją na głębokość blisko 70-80 cm. Nad glebą powinien sterczeć w przybliżeniu 20 cm kawałek. Może nadarzyć się, że któryś zdeterminowany kret przekopie się pod nią oraz znajdzie się w naszym parku.

Jeżeli planujemy zagwarantować wspaniałą troskę swym rabatom, grządkom oraz nasadzeniom, bez wątpienia zdecydujmy się na specjalną siatkę rabatową, która uchowa je przed wszelakimi zwierzętami, przykładowo domowymi oraz na siatkę na krety układaną horyzontalnie. Zwróćmy uwagę, iż siatka powinna być niezmiernie trwała, zatem taka, której absolutnie nie przenikną nie tylko krety. Jeśli zamierzasz uzyskać dużo więcej wiadomości o objaśnionych pokrótce siatkach, kliknij w ten odnośnik – Siatka przeciw kretom

Strona używa cookies
Ok