Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Inwentaryzacja budynku i przyłączy
8 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Zabiegi stomatologiczne
15 sierpnia, 2019

Usługi ogrodnicze Toruń

Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu oraz porządnego przygotowania. Zanim ogród stanie się wspaniałym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez otoczenie pięknych roślin, krzewów i drzew, warto zadbać o fundamenty i zacząć projekt ogrodu od zera. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najistotniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani zbyt dużo, ani za mało? Nim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na który w szczególności trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie ma powstać ogród. Trzeba zgromadzić wszelkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice oraz co już się na niej znajduje. Taka wiedza pozwoli sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, dobrze jest zorientować się we wszelkich czynnikach, które wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac nad ogrodem, należ też wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w planowanym ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci i czy musi być przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo warto ocenić, czy potrzebne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to dobrze ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z chcianych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a przy tym zachowywał porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga też zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Trzeba pomyśleć o tym, w jaki sposób połączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest wyznaczenie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które złaczą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Należy pamiętać, by nie przesadzić z ilością ścieżek, ale też, by nie wykonać ich zbyt mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też typ nawierzchni, która posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już konkretnym planem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się dobre książki, portale internetowe lub wiedza specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zamierzonego efektu tak, aby powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się konkretne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk roślin, krzewów i drzew, a zarazem nie zatapiała ich przesadnie oraz, by przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu szczegółowego projektu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, dlatego że wszystkie mają odmienne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają fachową wiedzę w zakresie świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest właściwie dostosować je do wizji klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a także podpowie, jakie wielkości uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się także na znajomości ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów planowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji oraz sezonowego serwisu systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, aby raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

zapraszamy na stronę GRAS Projektowanie ogrodów Toruń

Strona używa cookies
Ok