prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów
Poszukiwany rzetelny i skuteczny adwokat w sprawie alimentów
17 kwietnia, 2017
wynajem telebimów cena telebim wynajem telebim
Nowoczesne telebimy na imprezy masowe
18 kwietnia, 2017

Jak wygląda praca w księgowości?

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

Z czym wiąże się zawód księgowej?

Księgowość dużej liczbie osób wiąże się z czasochłonnym wypełnianiem wielkich ksiąg, z osobą w okularach nachyloną nad dziwnym liczydłem oraz niezrozumiałymi rozliczeniami i niezbyt wysokim wynagrodzeniem Oczywiście taki charakterystyczny obrazek pasuje raczej do kadru z filmu, niżeli do sytuacji realnej. Praktycznie rzecz biorąc księgowa posiada dostęp do specjalnych programów informatycznych, własnoręcznie w sumie nie sporządza dodatkowych druków oraz nie zarabia skromnie (zwłaszcza jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Rachunkowość jest najistotniejszym resortem w każdej instytucji, choćby w takiej sytuacji, gdy jest dokonywana na odległość i tym samym żadna księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w wyodrębnionym pokoju. Do jej nadrzędnych funkcji można zakwalifikować: prowadzenie rozliczeń okresowych, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, sprawdzanie danych, notowanie informacji do systemu księgowego, zliczanie należności głównie dla różnorodnych instytucji, przykładowo GUS.

Osoba zajmująca się księgowością może jednocześnie z pozyskiwaniem kompetencji wnioskować o awans w przedsiębiorstwie. Na sto procent najatrakcyjniejszą posadą jest funkcja głównej księgowej, która sprawdza obieg zasobów pieniężnych w firmie. Poza tym zajmuje się sprawami urzędowymi, kieruje pracownikami i ma pod opieką rozrost własnego oddziału.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję również utworzyć swoją działalność gospodarczą, więc rozwijać własne biuro rachunkowe oraz na własną rękę obsługiwać Klientów. W tym przypadku jednak wskazana jest zgoda Ministra Finansów – należy poświadczyć zdobytą wiedzę w zawodzie oraz zdać egzamin (w krótkim czasie po skończeniu odpowiednich studiów). Aby zdobyć pracę jako księgowa, absolutnie nie trzeba robić dodatkowej licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Wykonywanie księgowości w sumie nie jest takie łatwe. Należy bezwzględnie znać specjalistyczne imperatywy, łącznie z tymi, które są od kilku dni aktualne. Księgowa musi obligatoryjnie posiadać zatem dużą wiedzę, bo jest odpowiedzialna za środki pieniężne firmy. W zaprezentowanym przypadku konieczne jest skończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse lub rachunkowość (profile na wybranych uniwersytetach potrafią się troszkę od siebie odróżniać). Wcale nie chodzi tutaj o posiadanie stopnia magistra, tylko o konkretną wiedzę. Zaś takiej w sumie nie ma możliwości zdobyć na innych profilach. W odpowiednim czasie księgowa musi nabyć certyfikat księgowego, jeśli pragnie, np. kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mogą starać się osoby mające wiedzę i umiejętności w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia technikum oraz trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji wyuczonych, powinna posiadać ponadto kompetencje „wrodzone”, m. in. drobiazgowość oraz solidność w wypełnianiu wszelakich zobowiązań. Jeden defekt w wyliczeniach w niektórych przypadkach może mieć fatalne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z usług kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne przedsiębiorstwa (w jakich spotykamy się ze sporym obiegiem funduszy), ale też mniejsze i Klienci indywidualni. Księgowa potrafi zaoferować każdemu Kontrahentowi załatwianie spraw z zakresu opracowywania księgi przychodów oraz wydatków (KPIR), opracowywania pełnej i częściowej rachunkowości, kadr i płac, tworzenia pitów, a także projektowania podsumowań, przykładowo dla urzędu skarbowego. Warto wspomnieć, że zobowiązaniem osoby zatrudnionej w księgowości jest powiększanie wiedzy oraz ćwiczenie zdolności. Generalnie, stopnia magistra jest wyłącznie podstawą do wykonywania owego zawodu, zaś długie praktyki tym, czym można zyskać ogromną liczbę Klientów.

Ostatnimi czasy niezwykle modna stała się „rachunkowość online” albo oferta „mobilnego biura księgowego”. W takim przypadku Konsumenci w sumie nie muszą wychodzić z domu albo instytucji, by ich potrzeby zostały korzystnie załatwione. Księgowa osobiście pojawia się we wcześniej ustalonym miejscu i bierze wszelakie dokumenty na potrzeby rozliczeń. Jest w stanie także posiedzieć w firmie, dla której świadczy swoje usługi i tam błyskawicznie wszystkim się zająć.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Niezależna firma jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, jakie od kilku lat funkcjonują w tym fachu i w zasadzie nie planują aktualnie podejmować pracy u kogoś. Uruchomienie przedsiębiorstwa księgowego jest powiązane jednakże z kilkoma warunkami, m.in. wysokimi kosztami środków finansowych. Koszt utworzenia odrębnego biura rachunkowego zależy głównie od miejsca, w jakim miałoby się ono znajdować. W śródmieściu wydzierżawienie lokum będzie o wiele droższe aniżeli na obrzeżach. Warto wiedzieć, iż większość druków można spokojnie załatwić drogą internetową. Stąd mobilne biuro rachunkowe jest faktycznie optymalnym pomysłem, zwłaszcza, kiedy dopiero zaczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Na potrzeby założenia przedsiębiorstwa rachunkowego obowiązkowe są: zarejestrowanie naszej placówki, ukończenie studiów, certyfikat księgowego oraz obligatoryjne ubezpieczenie OC w wysokości przynajmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie można wyznaczać Interesantom przypadkowym cen, np. takich, które wypatrzymy w cennikach innych przedsiębiorstw. Cennik jest zdeterminowany paroma rzeczami: rangą przedsiębiorstwa, położeniem przedsiębiorstwa i poziomem usług. Przygotowywanie pełnej rachunkowości może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Powszechnie wykonuje się podział na ilość papierów.

Jeżeli planujesz wiedzieć dużo więcej, kliknij w odnośnik tu – Biuro rachunkowe

Strona używa cookies
Ok