Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kursy angielskiego – Nie tylko dla dzieci i młodzieży
25 marca, 2019
Kurs angielskiego Toruń - szkoła językowa
Kurs języka angielskiego
31 maja, 2019

Chirurgia szczękowa Toruń

Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej także zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują zawiłe przypadki, takie jak uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to również leczenia chronicznych stanów zapalnych oraz ekstrakcji zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, czy umieszcznia implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, jednak to dwie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się leczeniem tylko w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, dlatego jest bardziej rozległym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHRURGIA SZCZĘKOWA

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Deformacja twarzy w wyniku wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęściej spotykanych problemów, którymi zajmuje się chirurgia szczękowa. Zniekształcenie twarzoczaszki może też nastąpić w skutek urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może też polepszyć walory estetyczne twarzy pacjenta, nadając pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy kończą wzrost, lecz nie wyrzynają się nad błonę śluzową albo kształcą się w środku kości. Powoduje to niebezpieczny stan zapalny, mogą też przesuwać pobliskie zęby w nieodpowiednie, co wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel wyrośnie w trudno dostępnym miejscu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg też pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości twarzy

Do złamań może dojść w wyniku wypadku, mocnego uderzenia albo urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w miejscowym znieczuleniu. W skomplikowanych przypadkach podaje się znieczulenie ogólne. W miejscu złamania zazwyczaj umieszczane są odpowiednie szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one rozmaite kształty, ze względu na możliwość nadawania im odpowiedniego kształtu, do złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jednokorzennych i jest on konieczny w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych żuchwy. Są to także zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia, zapalanie w przypadku utkwienia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma konieczności usuwania całego zęba. Likwiduje się przeważnie powody dolegliwości. Usuwany jest zaledwie patologiczny fragment korzenia. Pacjent jest znieczulony w trakcie zabiegu. Po zlikwidowaniu zakażonej tkanki razem z wierzchołkiem korzenia, osłania przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów

Zazwyczaj odnosi się do kłów. Kiedy ząb, na etapie wzrostu miał niewiele miejsca w szczęce albo wykrzywił się, ortodontycznie wprowadza się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego miejsca dzięki diagnostyce radiologicznej, odsłania się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Braki w uzębieniu powstają z wielu powodów. Zazwyczaj jest to brak troski o higienę jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość uzupełnienia braków bębowych, wszczepiając implanty zębów. Takie rozwiązanie dużo zalet, w tym gwarantuje pełną estetykę i funkcje, porównywalne do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach miękkich i kostnych, by polepszyć estetykę jamy ustnej. Wykonywane są również przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wtedy na celu usunięcie wszelkiego typu zgrubień, fałdek i nierówności, aby jama ustna spełniała warunki utrzymania ruchomej protezy. Te zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej albo polepszenia zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz również lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach zostaną przyjęci bez skierowania.

Plusem jest to, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w miejscach, które mają podpisane umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj jest zależny od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Strona używa cookies
Ok