Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Stomatolog dziecięcy
2 września, 2020
Kubek termiczny contigo - Kubek termiczny na prezent najlepszy kubek do pracy
Kubek termiczny Contigo idealny dla każdego
3 września, 2020

Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują skomplikowane przypadki, takie jak uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to także kuracji chronicznych stanów zapalnych i ekstrakcji zębów , eliminacji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres pracy, ale to zupełnie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą jedynie w obrębie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, a zatem jest bardziej rozległym pojęciem.

KTO TO JEST CHIRURG SZCZĘKOWY?

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy

Wykrzywienie twarzy w wyniku nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych problemów, w których specjalizuje się chirurg szczękowy. Zmiana twarzoczaszki może także nastąpić w skutek urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może także poprawić estetykę twarzy pacjenta, formując pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy kończą wzrost, jednak nie wyrzynają się nad błonę śluzową albo kształcą się wewnątrz kości. Wynikiem tego jest groźny stan zapalny, mogą też przemieszczać sąsiednie zęby w niewłaściwe, co wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w jamie ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, kiedy guz lub torbiel występuje w trudno dostępnym miejscu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg także leczy stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości żuchwy

Złamania są możliwe na skutek wypadku, silnego uderzenia lub urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W groźniejszych przypadkach podaje się ogólne znieczulenie. W punkcie złamania zwykle umiejscawiane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one rozmaite kształty, z uwagi na możliwość nadawania im dopasowanego kształtu, do złamanej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jedno-korzeniowych i jest on konieczny w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych żuchwy. Są to także zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia, zapalanie w wyniku utknięcia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma potrzeby usuwania całego zęba. Likwiduje się w szczególności powody dolegliwości. Wyrywany jest zaledwie zepsuty fragment korzenia. Pacjent jest znieczulony podczas zabiegu. Po wyjęciu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, osłania przed powstaniem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów

Najczęściej odnosi się do kłów. W przypadku gdy ząb, w procesie rozwoju miał niedużo miejsca w szczęce lub został wykrzywiony, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego położenia dzięki diagnostyce radiologicznej, odsłania się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębów

Braki w zębach są rezultatem wielu przyczyn. Najczęściej jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość uzupełnienia ubytków , wszczepiając implanty zębów. Mają one wiele zalet, w tym zapewnia absolutną estetykę i funkcje, podobne do pozostałych zębów.

Plastyka tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach kostnych i miękkich, by polepszyć estetykę szczęki. Wykonywane są także przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wtedy na celu pozbycie się wszystkich zgrubień, fałdek i nierówności, aby jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze dobrze wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Może je wystawić każdy każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale także lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach przyjmowani są bez skierowania.

Plusem jest to, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest dostępna na NFZ w placówkach, mających zawarte umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Chirurgia szczękowa Toruń

Strona używa cookies
Ok