DENTYSTA TORUN Gabinet stomatologiczny leczenie kanalowe
Dentysta Toruń – Leczenie i profilaktyka
23 stycznia, 2019
Szkoła pływania niemowląt Toruń - Logafit kursy pływania dla małych dzieci
Kursy pływania dla niemowląt
14 lutego, 2019

Leczenie kanałowe – ile trzeba wizyt

Endodoncja Toruń - Leczenie kanałowe bezbolesnie i skutecznie ile zabiegow

DENTYSTA BEZ BÓLU- CZY TO MOŻLIWE?

Wielu z nas przynajmniej raz w życiu, oczekując pod drzwiami gabinetu dentystycznego, słyszał wrzaski cierpienia. Całkiem możliwe, że przydarzyło ci się też heroicznie poprosić o zabieg bez znieczulenia, co finalnie skończyło się ogromnym bólem i traumą przed dentystą. Natomiast inna inna grupa ludzi panicznie boi się nie tyle borowania, co strzykawki. Wyniki ankiet pokazują, że 39% Polaków boi się chodzić do dentysty. Wymowny jest zatem fakt, że 99% Polaków ma próchnicę. Nieleczone zęby mogą skutkować bardzo dużymi kłopotami dla ogólnego stanu organizmu, dlatego nowoczesna stomatologia wychodzi naprzeciw różnym lękom swoich pacjentów i serwuje coraz to bardziej nowoczesne metody znieczuleń.

Dla tych, co mdleją na widok strzykawek…

Każdy z nas ma jakieś fobie. Niektórzy źle czują się w ciasnych pokojach, inni panicznie boją się pająków, natomiast są i tacy, którzy odczuwają panikują na widok igieł. Jest to lęk zupełnie zwyczajny i nie trzeba się go wstydzić. Duża grupa ludzi nie zdaje sobie sprawy z możliwości najnowszej stomatologii i wciąż funkcjonuje w świecie, gdy lekarz był w stanie wyrywać nam ząb „na żywo”, ponieważ „skończyły się limity znieczuleń”. Jeżeli strach przed jakimkolwiek bólem jest dla ciebie nie do przezwyciężenia, warto rozważyć zastosowanie innowacyjnych metod znieczulania. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich:

-„magiczna różdżka”- jest to komputerowa metoda blokowania bólu. Przyrząd ten przypomina kształtem różdżkę lub długopis, dlatego często jest nazywane z po niemiecku „Wand” lub po prostu „magiczna różdżka”. Najczęściej ten sposób wykorzystuje się w gabinetach stomatologicznych dla dzieci, ponieważ preparat znieczulający jest podawany przez urządzenie, które nie powoduje gwałtownego zaaplikowania preparatu w tkanki. Nie widzimy również żadnej strzykawki. Dodatkowym plusem tej metody jest także brak skutków ubocznych- dziąsła i język pozostają sprawne, zatem możemy po takim znieczuleniu swobodnie mówić. Częściowy paraliż przy znieczuleniu standardowym nierzadko wywołuje nieprzyjemne wrażenia a nawet ataki histerii.

-gaz rozweselający- Wykorzystanie podtlenku azotu wymieszanego z tlenem, jest bardzo korzystnym i popularnym sposobem ograniczania bólu. Gaz rozweselający relaksuje, odpręża i nieznacznie otumania, dzięki czemu jest nam zdecydowanie prościej oddać się w ręce specjalisty, zamiast odruchowo uciekać głową. Ta metoda walki z bólem jest także bardzo często stosowana w trakcie wizyt dla dzieci. Jej największe plusy, to brak konieczności korzystania z strzykawek. Gaz nie powoduje także drętwienia w jamie ustnej. Maseczki, przez które podaje się podtlenek azotu bardzo często pachną owocami, co jest dodatkowym plusem dla pacjenta. Zdarza się, że pacjenci są w tym stopniu zrelaksowani, że zasypiają na krześle dentystycznym i budzą się dopiero, kiedy „jest już po”.

-żel, plaster, spray- Na nasze specjalne życzenie specjalista może też zastosować specjalny plaster, żel lub spray. Lek ten po przyłożeniu go do okolic zęba znieczuli miejscowo posmarowany obszar i łatwiej będzie nam przyjąć preparat podawany w strzykawce.

2. Hipnotyzowanie, relaksowanie i inne bólu uśmierzanie

Postęp medycyny obfituje w coraz więcej metod niekonwencjonalnych. Istnieje coraz więcej gabinetów dentystycznych, które proponują znieczulanie za pomocą specjalnych metod, na przykład z pogranicza hipnozy. Te sposoby w Polsce pozostają jednak w sferze atrakcji, chociaż są również skuteczne. Metody „hipnotyczne” polegają na używaniu odpowiednio zaprogramowanych programów, które emitują relaksacyjne melodie i fale dźwiękowe o różnym natężeniu. W taki nasz umysł i ciało jest wprowadzany w błogi stan uspokojenia, co pozwala nam się rozluźnić w trakcie zabiegu i bez strachu oddać w ręce stomatologa. W niektórych ośrodkach pacjent podczas zabiegu otrzymuje także okulary Virtual Reality. Dzięki nim może „odlecieć” do innego wymiaru, obserwując niesamowite, realistyczne krajobrazy i słuchać tematycznej muzyki.

3. Strzykawka bezigłowa

Strzykawka bezigłowa- jest to urządzenie podobne do „magicznej różdżki”. Ma ono ułatwiać wstrzykiwanie leku znieczulającego do dziąsła i minimalizować uczucie „rozpychania” dziąsła przez wlewany weń płyn. Strzykawka bezigłowa kształt małych rozmiarów pistoletu. Gadżet ten stopniowo dozuje nam lek, dzięki czemu nie jest to aż tak niekomfortowe jak tradycyjna igła.

4. Kto powinien unikać znieczuleń?

Perspektywa korzystania z zabiegów u dentysty bez opcji znieczulenia, jest paraliżująca. Jeżeli nie masz żadnych przeciwwskazań, zawsze warto poprosić o znieczulenie. Żyjemy w XXI wieku, nie ma sensu się więc niepotrzebnie męczyć. Są jednak okoliczności, kiedy potrzeba dentystę poinformować, że wstrzyknięcie zwyczajnego preparatu znieczulającego nie jest możliwe. Jako częste przeciwwskazanie do przyjmowania znieczulenia uznawana jest ciąża. Specjalistyczne analizy wykazały, że znieczulenie miejscowe nie wpływa negatywnie na rozwój dziecka, więc śmiało możesz iść do dentysty , oczekując na maleństwo. Warto jednak poinformować o tym fakcie specjalistę, który ewentualnie zastosuje słabszy lek, albo zmniejszy połowicznie jego dozę. Bardzo poważnym przeciwwskazaniem do stosowania znieczulenia u dentysty jest przyjmowanie preparatów, które rozrzedzają krew. Do tej grupy leków wliczamy m. in. aspirynę, dlatego jeżeli np. dzień przed wizytą u lekarza zażywałeś aspirynę, obowiązkowo poinformuj o tym lekarza. Dentysta musi też wiedzieć, jeśli masz szczególne uczulenia na konkretne produkty lub leki.

Leczenie kanałowe Toruń

Strona używa cookies
Ok