Adwokat Toruń - Adwokat sprawy rozwodowe - Adwokat sprawy karne - Adwokat sprawy cywilne - Dobry adwokat Toruń
Czy adwokat to zawód dla mnie?
12 marca, 2017
Tonery lublin - tusze Lublin - Tonery do drukarek Lublin - zamienniki do drukarek lublin
Tusze i tonery do drukarek – które wybrać?
15 marca, 2017

Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

Kursy na karetki pogotowia szkolenia dla kierowców karetek

Czy zajmuje się kierowca karetki?

Nie istnieje pewnie osoba, jaka nie zaobserwowałaby sanitarki pędzącej na sygnale. Nie tylko z powodu charakterystycznego dźwięku, jaki robi na trasie, lecz również ze względu na ważność sytuacji. Sanitarka na sygnale symbolizuje albowiem jedno: wewnątrz jest ktoś bardzo chory, potrzebujący natychmiast pomocy, bowiem zagrożone jest jego zdrowie bądź życie. Sanitariusze – rzeczywiście – są potrzebni, jednakże kierowca karetki także pełni ważną rolę. Co naprawdę robi? To znaczy: czym konkretnie zajmuje się osoba, która pozostaje za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

Po pierwsze jego zadaniem jest zawożenie pacjentów, które potrzebują bezzwłocznej pomocy lub terapii, do szpitala albo innej placówki medycznej. Przekazuje również produkty lecznicze, które potrzebują szczególnych warunków przewozu. Kierowca ambulansu przyjmuje polecenia od osób zatrudnionych w dyspozytorni. To oni objaśniają mu, w jakie miejsce musi się niezwłocznie udać, ile osób potrzebuje pomocy itd. Jeżeli jeździ indywidualnie oraz natrafi na wypadek, jest zobligowany udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga również ratownikom medycznym umieszczać chorych w ambulansie (z wykorzystaniem noszy).

Jakie są główne obowiązki kierowcy pogotowia?

Ewidentnie prócz zapewnienia pomocy osobie rannej, wymaga się od kierowcy pogotowia, ażeby odstępował od wykonywania impulsywnych manewrów na trasie. Podstawowym celem jest nieszkodzenie pacjentowi, który jest transportowany do placówki służby zdrowia. Kierowca kierujący karetką jest zobowiązany do utrzymania jej w idealnym stanie technicznym, w schludności i w gotowości do błyskawicznego wyjazdu do osoby potrzebującej. Za każdym razem musi koniecznie podtrzymywać łączność ze stacją ratownictwa. Kiedy jedzie już samochodem, musi odpowiednio wcześnie oznajmić innym użytkownikom drogi, że jedzie z nagłym przypadkiem. Chodzi tutaj o alarmy dźwiękowe oraz wzrokowe. Każdy kierowca sanitarki musi koniecznie wcześniej przejść profesjonalny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, ażeby móc w ogóle zacząć pracę w niniejszym zawodzie. Takie zajęcia są przygotowywane przez ośrodki szkolenia kierowców. Należy posiadać prawo jazdy z konkretnej kategorii, ukończone 21 lat, dokument od lekarza medycyny pracy oraz psychologa o nieistnieniu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się kompetentnością w prowadzeniu auta, a także posiadać właściwe predyspozycje mentalne.

Czy opłaca się robić kurs na kierowce pogotowia?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy po niniejszym fachu. Trzeba początkowo upewnić się, że posiadamy dostateczną świadomość wymogów w których się go wykonuje. Kierowca pogotowia spotyka się z chorymi zakaźnie, więc nadwyrężyć się może też jego zdrowie. Dodatkowo jest narażony na głęboki stres podczas prowadzenia sanitarki. Występuje wysokie zagrożenie, że będzie sprawcą wypadku jadąc z osobą chorą z niezwykłą prędkością. Poza tym kierowcy pomagają przy przenoszeniu pacjentów do szpitala lub pokrewnych placówek. Może to doprowadzać do obrażeń rąk, barków lub kręgosłupa. Co ważne – praca nie odbywa się w uregulowanych godzinach. Tutaj raczej trzeba zmierzyć się z planem 12-godzinnym. Dodatkowym podłożem stresu są przykre sytuacje życiowe chorych, z jakimi kierowcy karetek stykają się regularnie.

Częstokroć mocno wpływa to na złe samopoczucie, jest powodem apatii czy przynajmniej obniżonego nastroju. Na pewno trzeba zrealizować kurs na kierowcę karetki wtedy, kiedy mamy pewność, iż pasjonuje nas tylko owy zawód oraz jesteśmy silni emocjonalnie.

Na jakie przeszkody są narażeni kierowcy karetek?

Zwłaszcza na przesadny hałas (syreny alarmowe), styczność z izotopami radioaktywnymi (istnieje szansa napromieniowania), wypadki (m in. prowadzenie ambulansu z ogromną prędkością, przebieganie skrzyżowań pomimo czerwonego światła), kłopotliwe efekty działania środków odkażających, drobnoustroje chorobotwórcze (jakie potrafią znajdować się, np. we krwi), nadmierny wysiłek fizyczny oraz wymuszoną pozycję podczas prowadzenia samochodu, przenoszenia rannych. Szczególnie ważnym (i jednocześnie niekorzystnym) składnikiem jest kontakt z umierającymi pacjentami albo zmarłymi, co podwyższa zdecydowanie stan napięcia psychicznego. Kierowca pogotowia może również ulec odmiennym urazom, np. tym, które sprowokują sami pacjenci. Dzieje się tak w przypadku poszkodowanych chorych psychicznie.

O czym trzeba pamiętać?

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy sanitarki mieści się w granicach 3.000 zł brutto oraz jest zależne od rozlicznych czynników, przykładowo stażu pracy, perspektyw finansowych szpitala bądź regionu. Zleceniodawca zwraca wyjątkową uwagę na kompetencje oraz umiejętności, jakie pracownik mógł wypracować wcześniej na identycznym stanowisku. Uprawnienia do kierowania sanitarką mamy szansę otrzymać tylko na profesjonalnym kursie, a pracodawcy spoglądają na nie życzliwym okiem. Najczęściej do wykonywania owego zawodu jest konieczne średnie wykształcenie i dodatnio ocenione psychotesty. Każda czynność kierowcy pogotowia jest pracą samodzielną, inaczej mówiąc, iż tylko osoba sterująca tym pojazdem jest za niego całkowicie odpowiedzialna. Chcesz dowiedzieć się więcej o kursach dla kierowców ambulansów? Kliknij tutaj – Kursy i szkolenia dla kierowców

Strona używa cookies
Ok