Sala zabaw Poznań - Urodziny dla dzieci Poznań - Kinderpark Poznań
Urodziny dla dzieci – scenariusze zabaw i pomysły na organizację
10 maja, 2012

Bezpieczeństwo w komunikacji samochodowej uwarunkowane jest przede wszystkim od techniki jazdy kierowców. Bardzo często nerwowe i bezmyślne manewry na jezdni są czynnikiem kolizji i wystawiają innych na utratę zdrowia. Najpoważniejszym wrogiem uczestników komunikacji drogowej jest brak wyobraźni. Kierowcy bardzo często zbyt wysoko oceniają możliwości swoich samochodów i jeżdżą na granicy ryzyka. Sytuacje takie jak wyprzedzanie w słabo widocznym miejscu czy wyprzedzanie bez zerknięcia w lusterko to normalna rzeczywistość na lokalnych ekspresówkach, która niestety prowadzi do tragedii. Obecnie najpoważniejszym wyzwaniem szkół jazdy i jednostek prowadzących kursy bezpiecznej jazdy jest rozwijanie świadomości niedoświadczonych kierowców w temacie oceny zagrożeń drogowych i manewrów innych użytkowników ruchu. Propagowanie idei jazdy bezpiecznej to konieczność w czasach wzmożonego ruchu komunikacyjnego. Odkryjesz zatem jak prowadzić samochód kulturalnie i bezpiecznie, tak by nie stwarzać zagrożeń na drogach.

Dobra kondycja samochodu to połowa sukcesu

Przed każdą, dłuższą podróżą upewnij się czy Twój samochód chodzi bez żadnych zakłóceń. Najczęściej powodem kolizji są kwestie wynikające z złego stanu technicznego pojazdów. Szczególnie niebezpieczna jest usterka samochodu na zatłoczonej ulicy, kiedy kierowca nie może uciec na pobocze. Pewnym sytuacjom da się jednak zapobiec, wykonując profilaktyczne czynności. Rozpocznij od weryfikacji ciśnienia w oponach i oceny ich stanu. Dobre opony samochodowe zabezpieczają przed wypadnięciem z jezdni i zapewniaj lepszą przyczepność. Kolejną bardzo ważną czynnością jest kontrola oświetlenia. Światła zapewniają dobrą widoczność samochodu. Zadbaj także o sprawne hamulce, przez które nie zderzysz się z dziką zwierzyną. Sprawdź także ilość płynów samochodowych. zanim odpalisz samochód przemyj szyby i lusterka, by móc bez przeszkód obserwować jezdnię i otoczenie. W sumie wszystkie te czynności zajmują kilkanaście minut, a w dużej liczbie przypadków mogą nam uratować życie.

Odpowiednia postawa kierowcy

Jazda defensywna ma tak naprawdę źródło w głowie każdego kierowcy. To jak nastawimy się do danej trasy i jak gasimy swoje emocje ma ogromny wpływ na styl jazdy. Nim wyruszymy w podróż dobrze jest poznać całą trasę, by uniknąć niespodzianek, takich jak gwałtowne zawracanie z niewłaściwie obranej drogi. Informacja o typowych na konkretnym odcinku trasy niebezpieczeństwach będzie niezwykle przydatna. Każdy kierowca powinien także przybrać właściwą pozycję ciała za kierownicą. Pamiętaj – usiądź w sposób komfortowy, tak aby zachować optymalną odległość do pedałów i do kierownicy. Ustaw fotel samochodowy w odpowiedni dla Ciebie sposób, a następnie dopasuj lusterka tak, by zarys auta był ledwie widoczny. W lusterku musisz mieć możliwość obserwacji całej jezdni. W trakcie długiej trasy najważniejszy jest komfort podróżowania. Ustaw odpowiednią wilgotność i temperaturę w środku samochodu, pamiętając o tym, że nie powinno być w niej bardzo ciepło. Przegrzanie samochodu może wpływać na suchość oczu i szybkie zmęczenie organizmu. Jakiekolwiek luźne elementy w samochodzie, bagaże, lub znajdujące się w bagażniku płyny eksploatacyjne powinny być przywiązane do boków, by nie dekoncentrować Cię podczas prowadzenia auta. Dokonanie tych wszystkich czynności lepiej przygotuje Cię do trasy.

Analiza zagrożeń w ruchu drogowym

Zazwyczaj zdarza się nam patrzeć na manewry innych użytkowników dróg . Jednak, czy potrafimy wyciągać z tych obserwacji sensowne wnioski? W trakcie nauki na prawo jazdy instruktorzy wspominają o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. Na co dzień zastosowanie tej zasady jest niezwykle pomocne i podwyższa poziom bezpieczeństwa na drogach. Rzecz jasna nie zawsze możemy zauważyć natychmiastową zmianę pasa ruchu, czy zjazd samochodu bez jakiejkolwiek informacji. Zachowując odpowiedni odstęp ( według aktualnych danych są to 3 sekundy od samochodu jadącego przed nami) i nie rozpraszając się niepotrzebnymi czynnościami, jak zmiana kanału radiowego, możemy lepiej ocenić zachowania innych kierowców i błyskawicznie zareagować na jakiekolwiek zagrożenia. Pamiętajmy także o tym, żeby samemu z wyprzedzeniem komunikować innych uczestników ruchu o swoich zamiarach. Kierunkowskaz informujący o kierunku jazdy powinien być włączony jeszcze przed obniżeniem prędkości. Zbliżając się do sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu sprawdźmy jakie światło świeci się na równoległych pasach dla pieszych. Czerwona barwa światła na pasach mówi nam, że w nie długo dla nas także zmieni się kolor sygnalizacji. Patrz w lusterka, szczególnie przy możliwości wyprzedzenia, aby uniknąć kolizji z samochodem, który ten manewr zaczął wcześniej. I podsumowując, staraj się jeździć kulturalnie. Nie denerwuj się, ani innych bez potrzeby. Umożliwiaj innym bezpieczne włączenie się do ruchu i jeśli to możliwe daj pieszym przejść na pasach. Bezpieczeństwo jest głównie zależne od Twojego zachowania!

Nie zbyt często mamy szanse na dokładne przećwiczenie najczęściej występujących sytuacji drogowych. Zminimalizowany czas zajęć praktycznych na kursie na prawo jazdy pozwala jedynie zapoznać się z ryzykiem w ruchu drogowym. Jednak od pewnego czasu co raz większa liczba szkół jazdy organizuje kursy bezpiecznej jazdy, na których możesz zobaczyć czym jest jazda defensywna w teorii i jak jeździć kulturalnie. Wiele szkół doskonalenia techniki jazdy oferuje zajęcia na torze poślizgowym i w symulatorze jazdy ryzykownej, co korzystniej kształtuje umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej to przeciętnie koszt 400 złotych za podstawową formę szkolenia. Dużo czy niewiele, do Was należy ocena. Jednak pamiętajcie, że bezpieczeństwo i nasze zdrowie nie mają ceny.

Jeżeli chcesz się zapisać na kurs jazdy bezpiecznej, zadzwoń do naszej szkoły jazdy w Toruniu. Czekają na Ciebie atrakcyjne promocje i fachowa kadra. Zapraszamy do wyspecjalizowanego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę internetową: kurs bezpiecznej jazdy.

Strona używa cookies
Ok