kancelaria adwokacka toruń kancelaria toruń kancelaria
Kancelaria notarialna – porady profesjonalnego adwokata
30 marca, 2017
wynajem telebimów obsługa masowych wydarzeń ekrany LED
Wynajem czy zakup ekranu LED?
3 kwietnia, 2017

Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Zobowiązaniem rodziców jest zapewnianie dziecku odpowiedniego życia aż do czasu stania się przez nie dorosłym człowiekiem, zaś w przypadku dzieci obarczonych kalectwem obowiązek owy krótko mówiąc nie ustaje w sumie nigdy. Dopóki dziecko w ogóle nie potrafi samo na siebie zarabiać, więc dostarczyć sobie wszelakich podstawowych środków do życia, to oczywiście rodzice koniecznie muszą wypełniać owy obowiązek. Tylko w sytuacji, kiedy kapitał dziecka jest wystarczający oraz jest w stanie mu wszystko zapewnić, wówczas rodzice nie są zobowiązani płacić żadnych alimentów. Brak zdolności dziecka do samodzielnego „zarabiania na życie” jest nadrzędnym warunkiem przyznawania poprzez sąd alimentów.

Niewątpliwie na starcie sprawa prezentuje się tak, że któreś z rodziców wędruje do którejkolwiek spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu i prosi o pomoc przy składaniu pozwu o rozwód oraz o zastępowanie podczas rozpraw. Dopiero w następnej kolejności na któregoś z byłych małżonków są nakładane alimenty.

Płacenie alimentów istnieje od terminu urodzenia dziecka aż do czasu, kiedy będzie ono potrafiło żyć bez pomocy. Usamodzielnienie się wcale nie jest równorzędne z ukończeniem 18 lat i dostaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. Właściwie żaden przepis nie pokazuje jaka jest granica wieku, bo każdy przypadek musi być przestudiowany indywidualnie. Modelową sytuacją może być przywędrowanie ojca do kancelarii notarialnej w kwestii niewypłacania alimentów, bowiem był on przekonany, iż skończenie przez dziecko 18 lat jest jednoznaczne z ustaniem ich spłacania. W czasie rozmowy wychodzi na jaw jednak, że niepełnoletnie dziecko uczy się jeszcze albo ma umiarkowany stopień niepełnosprawności i przenigdy nie będzie w stanie się uniezależnić na skutek poważnej choroby, przykładowo fizycznej.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Istnieje parę sytuacji, które nie zwalniają rodziców z przymusu pokrywania alimentów. Jedną z nich są zaślubiny (lub zamążpójście) z równorzędną niemożliwością autonomicznego utrzymania się. Bez wątpienia na początku małżonkowie razem współdziałają we wszystkich praktycznych kwestiach, dlatego jeśli któreś spośród nich zarabia sporo i może współmałżonka utrzymać, wtedy rodzice absolutnie nie są zobowiązani już finansować dziecka. Jeżeli jednak mamy kontakt z sytuacją przeciwną – małżonek w ogóle nie może zabezpieczyć bytu obojgu – wówczas rodzice mają obowiązek pomóc. Niekiedy sprawa jest jednakże tak zawikłana, że usługa profesjonalnej kancelarii jest wprost konieczna.

Alimenty powinni regulować rodzice na własne niedołężne dziecko, jakie wcale nie potrafi samodzielnie zabezpieczyć sobie środków do życia. Ma niepełnosprawność I, II lub III stopnia lub niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. I nie ma w tym przypadku znaczenia powód omawianego stanu rzeczy, m in. kiedy syn nadużywa alkoholu albo bierze narkotyki. Inaczej mówiąc, dziecko z nieuleczalną chorobą cielesną czy intelektualną są zobowiązani utrzymywać oboje rodzice. Od czasu do czasu do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy absolutnie nie chcą niepełnosprawnego dziecka „sponsorować” i podejmują się wszelkich czynności – naturalnie cynicznie – aby nie płacić alimentów i pozbyć się „balastu”.

Dorosłe dziecko powinno odbierać alimenty też wtedy, gdy ukończyło 18 lat, nie uczy się, nie ma pracy oraz krótko mówiąc nie jest w stanie znaleźć zatrudnienia. Jeżeli planuje zdobyć alimenty od matki lub ojca, musi zdecydowanie dowieść, że jego sytuacja materialna jest zła, np. żyje w niedostatku.

Alimenty z pewnością zdobędzie każde dziecko, jakie pobiera naukę, m in. w technikum albo na uczelni wyższej. Tak naprawdę, dopóki dziecko się uczy, rodzice są zobligowani do tego, aby regulować alimenty. Ustanie zobowiązania alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednym przypadku – kiedy córka, mimo iż chodzi do szkoły – potrafi na własną rękę się utrzymać.

W jakich sytuacjach rodzice nie muszą już płacić alimentów?

Matka i ojciec wcale nie są zobowiązani opłacać alimentów wówczas, gdy dziecko ma takie wpływy, że jest w stanie pokryć całkowite koszty życia, przykładowo spłacić lokum, wyżywienie, Internet oraz inne potrzebne do normalnego funkcjonowania rzeczy. Zyskiem w ogóle nie musi koniecznie być w tym przypadku tylko praca zarobkowa, ale także renta rodzinna, stypendia pobierane na uczelni lub przychody pozyskiwane przez zarabiające rodzeństwo. Czasami w rezultacie sporów z rodzicami dochodzi do rozprawy w sądzie. Córka angażuje któregoś z adwokatów z Torunia i konkuruje z rodzicami, bowiem posiada pracę zarobkową w rozmiarze 1/6 etatu i nie posiada praktycznie środków do prawidłowego funkcjonowania.

Pokrywanie alimentów przez jednego z rodziców gaśnie czasem przed osiągnięciem przez dziecko pełnoletności, jednak nadmienione okoliczności są niezwykle rzadkie. Młody człowiek musi obowiązkowo ukończyć naukę oraz uzyskać zawód, za pomocą którego będzie mogło zagwarantować utrzymanie mówiąc w skrócie nie tylko sobie, lecz również własnej rodzinie.

To trzeba mieć na uwadze

Wysokość alimentów zależy od kilku ważnych elementów: uzasadnionych wymagań dziecka, opcji zarobkowych matki lub ojca, zdolności materialnych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę osobne wysiłki rodzica w sprawie zapewnienia bytu dziecku.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, planujesz dowiedzieć się więcej o poradach udzielanych przez adwokatów i innych usługach oferowanych przez pełnomocników wejdź w odnośnik tutaj – Adwokat Toruń – a może znajdziesz dokładnie to, czego poszukujesz.

Strona używa cookies
Ok