kancelaria notarialna Toruń notariusz poświadczanie dokumentów
W jakich sprawach może doradzić nam notariusz?
12 kwietnia, 2017
prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów
Poszukiwany rzetelny i skuteczny adwokat w sprawie alimentów
17 kwietnia, 2017

Opodatkowanie spadku – porady prawnika

adwokat toruń zrzeczenie się spadku podstawy dziedziczenia

Ile wynosi podatek od spadku?

Po odejściu bliskiej osoby, np. męża bądź rodzica, przeważnie odbieramy spadek. W wybranych sytuacjach niezmiernie cieszy on spadkobierców, ponieważ wiąże się z dużymi profitami. Wtedy należy bezwzględnie zapłacić podatek do urzędu skarbowego, gdyż wskazaną sprawę określa ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków oraz darowizn. Musimy wspomnieć, że otrzymuje się w spadku nie tylko środki pieniężne oraz wszelkie nieruchomości, lecz też niespłacone pożyczki. Jeżeli siostra lub brat nie ureguluje ich w trakcie swojego życia, po niedługim czasie przechodzą na kolejnych członków rodziny. Można się przed tym oczywiście uchronić, m. in. wyrzekając się spuścizny zatwierdzając odpowiednią umowę. Trzeba udać się do dobrego prawnika, który przybliży nam sekrety prawa i zaproponuje, w jaki sposób mamy działać.

Co opodatkowuje urząd skarbowy?

Obiektem opodatkowania mogą być między innymi: dziedzictwo naturalne, dziedziczenie zapisanego w testamencie, zachowek (w przypadku kiedy dziedzic był przeoczony w testamencie), depozyty finansowe (w takim przypadku zmarły rodzic lub małżonek musi koniecznie oddać tzw. dyspozycję w przypadku śmierci), kapitały inwestycyjne, a także cały dorobek mieszczący się poza granicami kraju (lecz tu w momencie otwarcia spadku nabywca musi obligatoryjnie być obywatelem Polski czy być polskim płatnikiem).

Należy pokryć ponadto podatek w takiej sytuacji, gdy uprawomocni się rozstrzygnięcie sądu w sprawie dziedziczenia. Inaczej mówiąc, gdy sąd dopuści zyskanie spadku. Jeżeli wynajmujemy w niniejszej kwestii adwokata, to on powinien nam powierzyć rozporządzenie sądu. Podobnie jest wówczas, gdy akt notarialny poświadczający otrzymywanie majątku będzie zarejestrowany.

Kwoty zwolnione od podatku

Istnieje dużo sytuacji życiowych, w których wcale nie musimy płacić podatku od dziedziczenia czy darowizny. W kodeksach określa się trzy sekcje podatkowe. Do pierwszej kwalifikuje się najbliższa rodzina: żona, zięć czy teściowie. Do drugiej przynależą wnuki brata, ciotki czy małżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy zaliczają się inni nabywcy spuścizny. Opłaty wolne od podatku są ustalane zgodnie z kategorią, do której przynależy dziedzic. Dla pierwszej kategorii jest to stawka niemal 10.000 zł, dla drugiej – przeszło 7.000 zł, zaś dla trzeciej – praktycznie 5.000 zł. W przypadku, kiedy wartość majątku wcale nie przewyższy przytoczonych powyżej kwot, absolutnie nie powinniśmy składać jakichkolwiek papierów do urzędu skarbowego.

Jednakże, jeżeli zyskamy spadek, jakiego wartość jest dużo wyższa niż opłata zwolniona od podatku, w takiej sytuacji powinniśmy złożyć oświadczenie podatkowe. Warto jest wykonać to w urzędzie znajdującym się w obszarze zamieszkania dziedzica w przeciągu jednego miesiąca od dnia usankcjonowania orzeczenia sądu. W następnej kolejności odbierzemy decyzję urzędu o wielkości podatku, jaki musimy zapłacić w czasie 14 dni. Podatek waha się w przedziale od kilku do kilkunastu procent i zależy od przyporządkowania do wybranej klasy podatkowej.

Kiedy można zrzec się dziedziczenia spadku?

Zgodnie z przepisami każdy następca ma szansę odstąpienia od otrzymania majątku, m. in. w sytuacji, jeżeli po zmarłym rodzicu zostają jakieś niespłacone pożyczki. Według kodeksu cywilnego (art. 1048) następca czasami może zawrzeć umowę z przyszłym spadkodawcą, w jakiej odstępuje od dziedziczenia. Wskazaną umowę trzeba uznać przed otwarciem spadku oraz jest ona tworzona na wypadek śmierci spadkodawcy. Deklarację powinniśmy bezwarunkowo zawrzeć u rejenta, ponieważ inaczej nie będzie miała mocy prawnej.

Należałoby pamiętać, że jednym z głównych efektów wyrzeczenia się dziedziczenia jest kompletne usunięcie ze spadkobrania dzieci, wnuków i następnych członków rodziny. Bynajmniej nie można także w tej sytuacji uzyskać zachowku.

Po wyrzeczeniu się spadku możemy wnioskować o przywrócenie takiego prawa w dwóch okolicznościach:

1. Spadkodawca wprowadza nas w testamencie – w tym przypadku absolutnie nie chodzi o nabywanie spadku z mocy ustawy, tylko o dziedziczenie z mocy testamentu.

2. Możemy iść kolejny raz do rejenta oraz zatwierdzić umowę o ponowne ustanowienie prawa do spuścizny.

Kto jest uprawniony do otrzymania zachowku?

Każdy z nas posiada prawo do spisania testamentu i odłączenia z niego poszczególnych bliskich, przykładowo tych, którzy od początku nie byli nami zainteresowani. Co więcej jedyną osobą włączoną do testamentu może być ktoś spoza rodziny. Zachowek przypada dzieciom, wnukom, współmałżonkom oraz rodzicielom, którzy:

  • Nie byli w testamencie wydziedziczeni
  • Absolutnie nie wyrzekli się majątku
  • Nie podważyli spuścizny
  • Nie byli ocenieni za niegodziwych
  • Mając na uwadze małżonka – jeżeli nie doszło do rozpadu pożycia z winy ewentualnego dziedzica

Jeśli zaciekawił Cię powyższy artykuł, wejdź w link po prawej stronie – Adwokat Toruń – a odnajdziesz o wiele więcej informacji, przykładowo poradnictwo prawne.

Strona używa cookies
Ok