adwokat toruń zrzeczenie się spadku podstawy dziedziczenia
Opodatkowanie spadku – porady prawnika
13 kwietnia, 2017
biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji
Jak wygląda praca w księgowości?
17 kwietnia, 2017

Poszukiwany rzetelny i skuteczny adwokat w sprawie alimentów

prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów

Co robić, gdy były małżonek nie płaci alimentów?

Jeśli od plus minus pięciu miesięcy na rachunku bankowym wcale nie zostały zaksięgowane alimenty na syna, można przedsięwziąć konieczne kroki, by je odebrać. Niestety często przeróżne sprawy innych ludzi uczą jak jest to długotrwałe i ile można zarazem mieć niespokojnych dni. W przypadku zaakceptowania ugody pieniądze muszą zawsze nadchodzić nieprzerwanie. Jednak w sytuacji rozstrzygnięcia sprawy przez sąd – nie za każdym razem tak się to odbywa. Niedługo po sprawie rozwodowej byli partnerzy najczęściej nie pragną ze sobą rozmawiać, oraz bywa również tak, iż były małżonek zmienia mieszkanie, przykładowo wyjeżdża z kraju. Narzekają na to oboje i małe dziecko, które musi koniecznie mieć dane właściwe warunki mieszkania. Alimenty bynajmniej nie są „wynalazkiem”, przy użyciu którego wolno zaspokajać prywatne zachcianki. Są przekazane oczywiście dla dziecka. Ono jest bezpośrednim odbiorcą takich zasobów finansowych nawet wówczas, jeżeli samo nimi nie dysponuje. Jak na przykład dać sobie radę w sytuacji, gdy przez dwa lub trzy miesiące przyszło parę groszy z racji alimentów na małe dziecko?

Na początku pamiętajmy, by omówić to z drugim rodzicem, nawet jeśli jest to niezmiernie kłopotliwe. Wyjaśnienie sytuacji „na wejściu” dopuszcza opcję wybrania dalszej strategii. Jeżeli to wcale nie zapewnia jakichkolwiek efektów, spotykamy się z przemocą lub brakiem odpowiedzi, musimy wynająć profesjonalnego adwokata, który „zaopiekuje się” naszą sprawą uwzględniając wszystkie drobiazgi. Musi to być oddana osoba, więc taka która zaangażuje się, będzie asystować w każdej chwili i objaśni wszelkie zawiłości prawne.

Kiedy przychodzi czas na komornika?

Mamy szansę nieskrępowanie wybrać komornika, u którego zostawimy zawiadomienie. Powinniśmy kierować się umiejscowieniem biura oraz liczebnością zainteresowanych, których komornik musi koniecznie obsłużyć w tzw. „rewirze”. O drobiazgi mamy szansę zapytać zaufanego prawnika, który oceni, jakie kancelarie będą mogły skutecznie przystąpić do pochwycenia nieruchomości… oraz są najbliżej byłego partnera. Dobrze jest podać wszystkie informacje, jakie posiadamy o poprzednim partnerze – numery kont w bankach, ubezpieczeń, obligacje, miejsce pobytu, NIP i dane w kwestii zajmowanych nieruchomości. Inaczej mówiąc, skoro wiemy, że były partner ma jakiś majątek (w wielu przypadkach ten zaciekle skrywany), powinniśmy wszystko zakomunikować komornikowi.

Nieefektywna egzekucja nie jest jednoznaczna z tym, że absolutnie nie posiadamy już jakichkolwiek możności na odzyskanie środków pieniężnych. W wypadku, gdy dotrzymujemy kryteria dochodowe, możemy starać się o pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja nieskuteczna to inaczej mówiąc nieotrzymanie alimentów na niepełnoletnie dziecko przez dwa miesiące. „Z urzędu” będą przyjęte właściwe działania względem trasata. Najpierw wierzyciel będzie powołany do wytłumaczenia sprawy. Musi gruntownie opisać swoją sytuację osobistą i majątkową, np. powód niespłacania alimentów. Jednocześnie będzie od niego wymagane dostarczenie zaświadczenia majątkowego.

Jeśli zdarzy się sytuacja, gdy były partner nie ma zatrudnienia albo nadaremnie poszukuje miejsca pracy, musi koniecznie wpisać się jako osoba niepracująca w Urzędzie Pracy. Musi też uznać propozycję „angażu”, bo w innej sytuacji zostanie uznany za „uchylającego się od zobowiązania alimentacyjnego”. Skoro kieruje firmą, która przynosi same straty, także musi się zarejestrować, jednakże w tym momencie jako „osoba poszukująca pracy”. Jeżeli były małżonek spełnia wszelkie zaprezentowane czynności (a mianowicie „współpracuje”), nie możemy zupełnie nic więcej zrobić. Nawet, gdy alimentów nadal nie ma. Właściwe operacje wprowadza się w takich okolicznościach, jeżeli poprzez minione minimum pół roku nie wypłacił on więcej aniżeli połowę alimentów.

Kiedy można liczyć na ściganie dłużnika?

Gdy były małżonek niezmiennie wstrzymuje się od płacenia alimentów na dziecko, zostaje dłużnikiem ścigany przez organy państwowe. W tej sytuacji musimy złożyć wniosek o ściganie za przestępstwo z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi w tym miejscu po prostu o „nieprzerwaną niealimentację”, inaczej mówiąc sytuacje, w jakich były małżonek wcale nie chce wypłacać, alimentów, bo „zwyczajnie nie chce” i w sumie nie ma równocześnie jakichkolwiek uzasadnionych motywów (szczegóły musi koniecznie przedstawić nam nasz prawnik). Opcjonalnie powinniśmy dostarczyć wniosek do starosty, aby wstrzymano prawo jazdy takiemu „winowajcy” i zapisano go do Krajowego Rejestru Długów. Ogólnie rzecz ujmując nie będzie mógł zaciągnąć w ogóle kredytu z banku, prócz słynnych ekspresowych pożyczek bez BIK, BIG, ZUS, US…

W przypadku kiedy wiemy, iż dłużnik na pewno posiadał kapitał, natomiast ofiarował go dowolnemu członkowi rodziny, wówczas mamy szansę wnieść należny pozew: skargę pauliańską (o której wspomina kodeks cywilny) bądź wezwanie o popełnieniu przewinienia, jakie ma za zadanie utrudnić zaspokojenie praw wierzycieli. Mamy szansę poza tym wnioskować o „alimenty od rodziców dłużnika”, jeżeli on nie jest w ogóle w stanie ich spłacać.

Jeżeli chcesz wiedzieć dużo więcej, kliknij w link po prawej stronie – www.prawnik-torun.net

Strona używa cookies
Ok