Księgowość Toruń - BIuro rachunkowe Toruń praca w zawodzie księgowej kadrowej
Praca w zawodzie księgowej
2 września, 2020
Depilacja laserowa Bydgoszcz usuwanie owłosienia twarzy kobiet
Depilacja laserowa – nowatorski sposób na usunięcie niepożądanego owłosienia
2 września, 2020

Rozwód – Jak wygląda i czy trzeba bać się rozprawy?

Co właściwie będzie odbywało się podczas procesu sądowego? I czy sędzia stawia jedynie nieprzyjemne zapytania? W jaki sposób przygotować się do postępowania, żeby otrzymać rozwód? Ruszmy od tego, że aktualnie sprawy w kwestii rozwodów nie są niczym niezwykłym. Wiele mieszkańców miast i wsi po dłuższym czasie spostrzega swój błąd, jaki sobie wyrządzili w sprawie dopasowania partnera. Czasami małżonek ma innego partnera, nadużywa napojów wysokoprocentowych czy narkotyków czy katuje psychicznie. W tej sprawie każdy z nas posiada prawo zdeponować pozew o rozwód oraz wypatrywać należytego orzeczenia sądu. Czyhanie na korytarzu przed salą na przygotowanie postępowania może być bardzo stresujące. Nie ma się jednak czego bać. Powinnyśmy mieć bazową wiedzę w temacie tego, kto oraz o co będzie faktycznie na niej pytał. Jeżeli odczuwamy, że bez pomocy nie damy sobie rady, możemy wówczas skierować swoje kroki do adwokata rozwodowego, który w pierwszej kolejności pomoże nam zgromadzić kompletne obligatoryjne papiery.

Rozprawę w kwestii rozwodu przeprowadza najczęściej trzech sędziów, z czego siedzący wewnątrz jest sędzią przewodniczącym, a dwaj po bokach – to sędziowie ławnicy. Wszystko będzie odbywało się bez udziału publiczności, więc z wyjątkiem sądu składającego się z trzech osób, partnerów oraz powierników nikogo poza tym wcale nie powinno być na sali. Właściwie nie musimy się zatem denerwować, że kolega z firmy dowie się nazbyt dużo o naszym pożyciu małżeńskim czy o tym, co stało się w naszej rodzinie. Kolejnymi szczeblami sprawy rozwodowej są: odpytywanie małżonków, przesłuchiwanie obserwatorów zdarzeń, przesłuchanie partnerów oraz ostatecznie – ogłoszenie werdyktu.

Co dzieje się podczas pierwszej rozprawy rozwodowej?

Na pierwszej sprawie rozwodowej sędzia zazwyczaj rozpoczyna od zadawania kompleksowych zapytań. Czy współmałżonkowie prowadzą wspólnie dom? (jeśli nie, to od kiedy tak się dzieje); jak konkretnie prezentuje się sytuacja z dziećmi? (i czy są pełnoletnie, kto teraz ma nad nimi opiekę, jeżeli matki czy ojca w niniejszym gospodarstwie wcale nie ma); czy zawczasu toczyły się względem któregoś z partnerów sprawy dla rodzin? I czy występuje w ogóle jakakolwiek możliwość na oszczędzenie związku małżeńskiego? Po tychże pytaniach sędzia przechodzi do przesłuchania najbliższych. Potrafi to zorganizować na pierwszej rozprawie lub dopiero na kolejnej. Na wstępie przesłuchiwani są obserwatorzy strony powodowej, a później – strony pozwanej. Od sumy świadków uzależniona jest liczebność procesów, a każda ze stron może pytać o konkrety. Jeśli wszyscy zostaną już przesłuchani, wtedy sędzia przechodzi do przesłuchania współmałżonków. Mają możliwość oni wyeksponować własny stosunek do sprawy, odnieść się do tego, co ogłosił któryś z obserwatorów lub sam małżonek.

W jakich przypadkach sąd nie orzeknie rozwodu?

  • Wtedy, gdy ucierpiałoby na orzeczeniu o rozwodzie szczęście dziecka, zwłaszcza niepełnoletniego
  • Stałoby to w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego
  • Rozwodu pragnie tylko odpowiedzialny małżonek, przykładowo ten który dokonał nielojalności (drugi współmałżonek jest zobowiązany uzewnętrznić zgodę na rozwód)

Wszystko może przyspieszyć adwokat rozwodowy

W niemałej ilości sprawach potrafi pomóc nam adwokat, zwłaszcza jeżeli pragniemy, ażeby sędzia zawyrokował winę którejkolwiek ze stron za rozkład związku. Powinniśmy się ponadto do niego udać w takiej sytuacji, jeśli: strony posiadały wspólny kapitał, a jedno z nich ma działalność gospodarczą w stanie niewypłacalności; chcemy, ażeby były orzeczone alimenty na drugiego partnera bądź na niedorosłe dzieci; pragniemy mieć całą kontrolę rodzicielską bądź pragniemy przeciwnej stronie ograniczyć stosunki z dzieckiem; okoliczność potrzebuje osądzenia wariantu wykorzystywania ze wspólnego lokalu, jego przydziału lub daniu go jednemu z współmałżonków; należy zasądzić podział zupełnego dorobku. Adwokat potrafi nas wesprzec nie tylko w sytuacji rozwodu, ale też w czasie separacji. Należałoby pamiętać, że rozwód oraz separacją to dwie odrębne sprawy, jakie choć są podobne, ale różnią się rezultatami. Werdykt sędziego o rozwodzie powoduje, że małżeństwo przestaje trwać. W wariancie separacji małżeństwo nadal działa formalnie. Osoby, jakie wybrały separację, z jakiś względów nie zamierzają zdecydować się na rozwód, przykładowo jeżeli są bogobojne lub mają na wychowaniu niedorosłe dzieci. Istnieje też coś jedynego w swoim rodzaju, jak separacja rzeczywista, gdzie mąż oraz żona bytują rozdzielnie, czyli nie zajmują tego samego lokum.

O czym powinniśmy pamiętać?

Obligatoryjnie musimy posiadać przy sobie wszelakie potwierdzenia obciążające przeciwną stronę, jeżeli zależy nam na postanowieniu wyłącznej winy. Powinny to być kawałki zdjęć, krótkie wiadomości telefoniczne, wiadomości internetowe lub filmy. Trzeba pokazać, że partner, przykładowo dokonał oszustwa lub jeszcze nadużywa trunku. Jeżeli staniemy przed sędzią nie posiadając dowolnych dowodów w tej kwestii (czy nie posiadając obserwatorów zdarzeń) otrzymanie rozwodu potrafi trwać niesamowicie mozolnie. Postanowienie sędziego będzie opierało się na przesłuchaniu współmałżonków oraz obserwatorów zdarzeń. Jeżeli potrzebujesz dobrego adwokata, to kliknij w owy odsyłacz – Adwokat

Strona używa cookies
Ok