reklama toruń identyfikacja wizualna studio graficzne toruń
Strony internetowe – co teraz jest modne?
7 kwietnia, 2017
adwokat toruń zrzeczenie się spadku podstawy dziedziczenia
Opodatkowanie spadku – porady prawnika
13 kwietnia, 2017

W jakich sprawach może doradzić nam notariusz?

kancelaria notarialna Toruń notariusz poświadczanie dokumentów

Z jakimi sprawami warto udać się do kancelarii notarialnej?

W Polsce osoba mająca posadę notariusza zajmuje niezwykle ważną pozycję, bo jest nie tylko – jak to się często stwierdza – „osobą zaufania publicznego”, ale również kimś, kto znakomicie rozeznaje się w tajnikach prawa. Notariusz jest stąd pracownikiem publicznym – identycznie jak stróż prawa – i jego przeznaczeniem jest chronienie interesów Klienta. Do rejenta zazwyczaj przychodzi się z pewną sprawą i musimy posiadać ze sobą wszelkie potrzebne papiery. Te, jakie będą przez niego sporządzone są rozpatrywane jako dokumenty administracyjne oraz posiadają tzw. moc prawną. Słowem, to co było w każdym z nich ustanowione wchodzi w życie. Nie jest więc dziwne, że do notariusza koniecznie musimy wziąć, m in. umowy dotyczące polisy na życie, testament czy umowę zbycia mieszkania.

Najważniejszym celem notariusza jest podejmowanie działań zgodnie z przepisami prawa, jednomyślnie ze zdobytą widzą oraz zdolnościami. Krótko mówiąc nie może więc dojść do takiej sytuacji, kiedy notariusz z premedytacją okłamuje swoich Klientów stosując w praktyce liczne niedociągnięcia i przeinaczenia. Każdego notariusza obowiązuje Kodeks Etyki Zawodowej, który starannie określa to, w jaki sposób notariusze muszą postępować.

Dokumenty, które sporządzamy osobiście, przykładowo umowę podnajmu mieszkania, świadectwo o pełnomocnictwie lub świadectwa o dostarczeniu darowizny, mówiąc w skrócie nie są objęte obowiązkowym poświadczaniem przez notariusza. W większości przypadków widnieje w odpowiednich miejscach pieczątka notarialna, jeśli zależy nam na tym, ażeby podnieść doniosłość oraz wiarygodność określonego dokumentu. Krótko mówiąc mówiąc – w ogóle nie ma takiego przymusu, stąd nie musimy martwić się o następne pisma.

Polskie prawo przyjmuje jednak te okoliczności, w których notariusz jest najzwyczajniej w świecie potrzebny. Są to akty, jakie bez jego pieczątki są traktowane za nieważne.

Niżej umieszczone są wybrane spośród wspomnianych dokumentów:

Deklaracje kupna i odsprzedaży wszelakich nieruchomości – apartamentów, domów wielorodzinnych, działek przeznaczonych pod budowę domu, rejonów wiejskich, działek wypoczynkowych itd.

Wydanie darowizny, jeżeli zapomogą jest nieruchomość

Darowizna działki

Umowa rozdzielczości majątkowej, czyli tzw. intercyza

Podzielenie spadku, jeśli należy do niego jakaś nieruchomość

Oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie

Wyliczone powyżej dokumenty muszą posiadać stanowczo pieczątki oraz podpis notariusza. Pozostałe w zasadzie nie muszą posiadać układu aktu notarialnego, możemy zawierać je w dowolny sposób. Trzeba wspomnieć, iż jedynie umowy zaakceptowane przed notariuszem naprawdę są zgodne z przepisami.

Jeśli kierujemy swoją uwagę na spółki handlowe, to obowiązkowo muszą one zawierać w obecności notariusza, np. statuty, papiery dotyczące majątku zakładowego, dokumenty dotyczące zdobycia poprzez współwłaściciela pewnej części udziałów.

Stworzenie umowy w Kancelarii Notarialnej oraz oznakowanie jej pieczęcią oraz podpisem rejenta podlega właściwym stawkom. Są one całkiem wysokie, jednakże zależą najbardziej od wartości przedmiotu umowy. W przypadku kiedy ktokolwiek planuje odstąpić działkę wartą co najmniej kilka milionów złotych, to musi liczyć się ze sporymi sumami. Ostateczna taksa jest ustalona przez Ministra Sprawiedliwości, jednakże i tak jest ona duża. Notariusze krótko mówiąc nie są przymuszeni do wdrażania największych kwot, natomiast co najważniejsze – rywalizacja pomiędzy kancelariami sama wymusza ich ograniczenie. Do notariusza idziemy przeważnie w niezmiernie ważnych sprawach, zatem tych jakie potrzebują uwierzytelnienia poprzez osobę trzecią lub chcemy przechować znaczną sumę pieniędzy.

Czy są ponadto inne odpłatności oprócz taksy notarialnej?

Oprócz tego, że notariusz musi przyjąć za swoje działania wynagrodzenie, trzeba zapłacić podatek, m in. koszty związane z księgą wieczystą i uregulować opłaty sądowe. Stawki takie są przedstawiane przez notariusza odpowiedniemu urzędowi skarbowemu czy sądowi. Na każdym dokumencie mamy szansę dobrze skontrolować, co należy spłacić. Szczególnie często Klienci piszą do Kancelarii w Toruniu i zamierzają natychmiast zdobyć informacje dotyczące tego, ile konkretnie wynoszą poszczególne opłaty. Jedynie w wypadku taksy notarialnej jest szansa negocjacji opłaty, bo na różne inne opłaty osoba pełniąca funkcję notariusza najzwyczajniej w świecie nie ma wpływu.

Jakich rzeczy nie może robić notariusz?

Po pierwsze – notariusze nie mogą podejmować się zajęć, jakie przeszkadzałyby w którymkolwiek sensie w wypełnianiu powinności osoby zaufania publicznego. Osoba mająca posadę notariusza absolutnie nie może więc zajmować się handlowaniem, pośrednictwem (przykładowo w zakupie domów) albo poradami w biznesie.

Po drugie – w ogóle nie może podejmować pracy bez wiedzy izby notarialnej, o ile nie będzie to zawód naukowca, pracownika dydaktycznego czy będącego skupieniem obu.

Po trzecie – pod jednakową nazwą może podejmować działania paru rejentów (m in. w postaci spółki cywilnej) jednak z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jeśli chcesz wiedzieć o wiele więcej, wejdź w odnośnik obok – Notariusz

Strona używa cookies
Ok