Lampa Beyond
21 września, 2020
Kto powinien zatrudnić firmę sprzątającą?
28 września, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go znaleźć?

Turystyczny termos – który najlepszy oraz jak go znaleźć?

Decydując się na podróż należy zatroszczyć się o solidne przyszykowanie. Szczególnie kiedy jedziemy w góry lub planujemy długie zwiedzanie, warto pamiętać nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale też zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas ceni sobie wycieczki z termosami turystycznymi, które przez wiele godzin utrzymują ciepło lub chłód kawy, herbaty lub innego napoju. Które termosy są oceniane jako najlepsze oraz dlaczego? Przeważnie najbardziej interesującym nas wyznacznikiem jest czas zachowywania zimna lub ciepła, chociaż tak samo istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród bardzo popularnych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Thermos, Stanley i Esbit, z uwagi na to warto się im przyjrzeć.

Który termos turystyczny wybrać?

Chcąc wybrać termos turystyczny powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczególnych elementów, jakie zaważą na tym, czy termos będzie dobry w określonych warunkach, czy nie. Ważna jest tutaj praktyczność, struktura oraz surowce, z jakich termos jest wykonany. Im mocniej zależy nam na trwałości, tym powinniśmy kupić termos przygotowanego z wysokiej jakości surowców, jakie nie mają niebezpiecznych substancji oraz dodatnio oddziałują na sprawne działanie turystycznego termosu.

Powinno się też pomyśleć o tym, by termos miał powłokę zewnętrzną, za pomocą której zyskamy przekonanie, że termos nie ucieknie się nam z rąk także w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dopasować obszerność wybranego termosu. Przeważnie termosy turystyczne można kupić w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wędrówka tym mniejszy termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki lepiej zdecydować się na pojemny termos.

Kluczowym parametrem, jakim najlepiej się zainteresować, chcąc ocenić, jaki termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna długość zachowania ciepła lub chłodu. W tym zakresie znaczący jest nie tylko czas utrzymania zimna bądź ciepła, bo w przypadku najlepszych termosów może to być nawet pełna doba, ale też zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zatrznyma przez długi czas dokładnie tę samą temperaturę. Warto też dodać, że im lepiej zapełniony termos, tym lepiej będzie on się sprawdzał. Żeby termos mógł być dobry, musi mieć dobry korek. To od niego zależy trwałość termosu. Przeważnie korki są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Szczególnie znane termosy turystyczne

Na rynku możemy znaleźć bardzo dużo termosów turystycznych, ale bardzo znane oraz renomowane pochodzą od 3 firm, od lat produkujących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także kubki termiczne (one słabiej sprawdzają podczas długich wycieczek oraz charakteryzują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one bardzo cenione wśród wielbicieli podróży i wycieczek. Czym cechują się ich termosy?

Termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od niemal 100 lat termosy ze stalowym wkładem są całkiem wytrzymałe oraz przez lata uczestniczą w największych wyprawach. Zdaniem producenta są tak doskonałe, że mogą przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, zdolność zatrzymania zimna lub ciepła zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz jego budowy. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli termosy turystyczne firmy Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termoizolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo rozwinięta. Należy jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z upływem następnych godzin stanie się co raz niższa/wyższa.

Termosy firmy Thermos

Drugą tak samo znaną oraz mocno polecaną firmą projektującą termosy turystyczne oraz kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród produkujących termosy od lat, z porządnych materiałów i surowców. Ponadto Thermos tworzy termosy we własnych fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firmy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy na rynku, w projektowaniu swoich termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich obszerna oferta kubków i termosów zachęca użytkowników, a świetne parametry zachowywania zimna lub ciepła, dobra cena i jakość, zachęcają, by co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zatrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie należy myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce da się myć jedynie korek, ale nie tyczy się to wszystkich modeli. Z reguły termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że silne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich umiejętność do zatrzymywania temperatury.

www.kubek-termiczny.pl/sklep/termos-stalowy-stanley-classic-1-3-l-zielony

Strona używa cookies
Ok