Notariusz Akty notarialne Testamenty Taksa notarialna
Czym są akty notarialne i ile kosztuje ich sporządzenie?
27 października, 2016
Depilacja laserowa - Depilacja laserem - Epilacja - Trwałe usuwanie owłosienia - Endomed Toruń
Depilacja laserowa – skuteczna metoda usuwania owłosienia
1 listopada, 2016

Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem mieszkania albo domu?

Darmowe ogłoszenia nieruchomości Zamki na sprzedaż Domy Lokale Mieszkania na sprzedaż

Rynek pierwotny i wtórny – co wybrać?

Obecnie możemy wybrać jedną z dwóch możliwości nabycia mieszkania bądź budynku: na rynku pierwotnym (a mianowicie od inwestora) i wtórnym (od osoby prywatnej, biura nieruchomości czy spółdzielni mieszkaniowej). Jeśli chodzi o nieruchomości od developera, to nie możemy bezpośrednio ujrzeć co kupujemy, gdyż nieruchomość ma dopiero stanąć. Na rynku wtórnym – widzimy wykończone lokum, w jakim ktoś uprzednio już był a teraz chce je odsprzedać. Spotykając się z developerem czy oglądając nieruchomość u osoby prywatnej trzeba być nadzwyczaj ostrożnym. Najlepiej zabrać ze sobą zeszyt i długopis oraz umieszczać w nim wszelki najdrobniejszy szczegół. Dobrym planem jest wzięcie sprzętu fotograficznego i taśmy mierniczej. Po sporej ilości spotkań będzie można jeszcze raz dokładnie przeanalizować wszelkie za i przeciw, np. sięgając do swoich zapisków i fotografii. Wnioskując: mieszkania od developera częstokroć w ogóle nie sprawdzimy bezpośrednio, ale jedynie „na papierze”. Tymczasem na rynku wtórnym możemy natknąć się klatkę schodową całą w graffiti, wiekową oraz głośną windę albo wilgoć na suficie. Nawet jeśli wpisaliśmy w wyszukiwarkę internetową, m in. zwroty „darmowe ogłoszenia nieruchomości” czy „zamki na sprzedaż oraz pojawiły się same skłaniające do kupna zdjęcia oraz opisy – bądźmy ostrożni! Jak zapobiec tego pokroju kłopotom oraz wypatrzyć właściwą nieruchomość?

Kupujemy nowy dom – o czym musimy wiedzieć?

W ofertach niewątpliwie będziemy mogli przebierać, lecz w jaki sposób „wypatrzyć” uczciwego developera oraz „nie utopić” pieniędzy? Zanim zadeklarujemy się spotkać z dowolnym developerem, musimy bacznie przyjrzeć się propozycjom istniejącym na rynku. Po pierwsze będziemy konkretnie mogli określić jaka jest cena określony metraż oraz lokalizację, po drugie – stwierdzimy ile jesteśmy w stanie wyłożyć na inwestycję. Kolejnym ruchem jest konsultacja w banku i oszacowanie naszej zdolności kredytowej. Zakup domu bądź lokalu to odpowiedzialna decyzja, której dobre oraz negatywne efekty będziemy odczuwać przez co najmniej kilkanaście lat. Trzeba też wspomnieć, że apartament otrzymamy w stanie surowym, co znaczy, że na „naszych barkach” – a mianowicie Kupujących – będzie ciążyła odpowiedzialność za jego skończenie. Fundusze przeznaczone na nabycie mieszkania najlepiej podzielić na trzy części: udział własny, kupno apartamentu oraz rezerwy na jego wykończenie. Kiedy uprzednio obejrzymy darmowe ogłoszenia nieruchomości oraz spotkamy się z konkretnym developerem, trzeba w kolejności zwrócić uwagę na: 1) dobrze sprecyzowane zapisy w umowie developerskiej, która musi ujmować jak największą ilość szczegółowych informacji – szkiców, skrupulatnych opisów oraz schematów, 2) szkice i schematy prac omawiające wykończenie apartamentu m in. instalacji elektrycznej, odprowadzania ścieków przyłączy wodnych, 3) analizujemy szczegółowo, gdzie ma powstać dom, m in. czy w sąsiedztwie jest jezioro, las, ścieżki spacerowe, odpowiedni dojazd, komunikacja miejska, sklepy, zaś nie wysypisko odpadów albo zakład produkcyjny, 4) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, m in. czy naprzeciw Twojego nowoczesnego apartamentu nie zostanie zbudowana obwodnica, 5) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, a mianowicie drobiazgowe wyeksploatowanie obszaru całej gminy. Warto zweryfikować system odwodnienia terenu i rzędne wysokościowe, innymi słowy: czy oglądana nieruchomość nie znajduje się na najniższym miejscu, w którym śnieżyca może zalać nasz majątek. Przed zatwierdzeniem umowy developer jest zobowiązany pokazać Kartę Standardów Materiałowych i Wyposażenia Technicznego Lokalu. Poza decyzją o dopuszczeniu do budowy musimy zaznajomić się z zamiarem budowlanym oraz wykonawczym. Umowę zawieramy tylko u notariusza.

Wilgoć, nieszczelne okna i mrówki faraona?

Na wielu stronach internetowych jest mnóstwo ogłoszeń dotyczących odsprzedaży posiadłości od osób indywidualnych, spółdzielni mieszkaniowych oraz przedstawicieli. Apartamenty, domy oraz zamki na sprzedaż, których zdjęcia oraz charakterystykę możemy znaleźć np. w anonsach, z ogłoszeniami, najlepiej samemu rzetelnie sprawdzić. W notesie, który bierzemy ze sobą, zapisujemy wszelkie ważne dane: rok postawienia mieszkania, adres, kontakt telefoniczny do właściciela, piętro (dotyczy jedynie mieszkania), wielkość domu, odmiana własności (np. całkowita własność), cena wywoławcza. Gdy jesteśmy jeszcze na zewnątrz należałoby przyjrzeć się okolicy i ustalić czy jest postój (podziemny, wewnętrzny, garaż), domofon albo videodomofon, estetyczna klatka schodowa (zaś nie „ozdobiona” przez osoby o wątpliwych manierach, gdyż trudniej będzie spieniężyć lokal), współczesna, estetyczna i cicha winda. W czasie oględzin mieszkania lub domu zwrócimy uwagę na stan okien (odrestaurowanie będzie nas wiele kosztować), na co dają widok (na dróżkę, podwórko), wygląd drzwi (zarówno do klatki schodowej, jak i do lokalu), w jaki sposób wykonana jest podłoga (parkiet, płytki PCV, deski drewniane) oraz czy jest w świetnym stanie, ściany oraz strop (na których może być widać oznaki wilgoci, a nawet grzyb, co znowu narazi nas na wysokie koszty remontu), zaopatrzenie łazienki oraz kuchni (stan zlewów, kabiny prysznicowej, wanny, toalety, umywalek). Jeżeli zauważymy karaluchy albo rybiki, to ten fakt z pewnością nie mówi dobrze o mieszkaniu. Co ważne – musimy spojrzeć na sąsiadów (głównie ich wiek), czy nieruchomość jest sprzedawana z umeblowaniem i ile liczą opłaty, tj. czynsz, podatek od nieruchomości, fundusz remontowy, opłata za grunt.

Więcej informacji znajduje się pod tym linkiem – Darmowe ogłoszenia nieruchomości

Strona używa cookies
Ok