wybielanie zębów toruń - esthetic dental clinic
Skuteczne wybielanie zębów domowymi sposobami
4 marca, 2019
Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kursy angielskiego – Nie tylko dla dzieci i młodzieży
25 marca, 2019

Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

Czym są Haluksy

Haluksy są częstą dolegliwość ogromnej części społeczeństwa. Pośród osób borykających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Dlaczego tak jest? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak uciec przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać ekspansję zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości dużego palca u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Nieleczone haluksy są źródłem coraz większego bólu. Skąd się biorą? Deformacje te spotykają dużo częściej panie niż panów. Haluksy powstają głównie dlatego, że nosimy obcasy, które mocno obciążają i deformują stopę. Szpilki powodują przeciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wówczas silnie obciążony, nadmiernie eksploatowana jest także środkowa krawędź stopy. U osób które są „przy kości” przeciążenia te są jeszcze większe, a kiedy połączymy te warunki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową katastrofę dla naszych stóp.

Haluksy to w dużej mierze skłonność zapisana w genach- elastyczność tkanki łącznej i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże genetyczne. Jeśli więc twoja babcia lub rodzice mają kłopoty z haluksami, jak najszybciej skonsultuj się z ortopedą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

Jak zapobiegać

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być pod żadnym pozorem obcasy. Nie zaleca się też noszenia obuwia z cienkimi noskami, w których stopa nie ma miejsca do poprawnego ułożenia palców. Osoby z haluksami powinny wykonywać regularnie specjalne ćwiczenia stóp. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią dietę i wykluczenie ewentualnej nadwagi. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie pierwsze objawy palucha koślawego, koniecznie idź do lekarza, który poleci ci skuteczny środek, który zniweluje postępowanie deformacji.

Dzisiejsza medycyna proponuje różnorodne sposoby profilaktyki i zatrzymywania haluksów. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki łagodzące dyskomfort wywołany przez deformacje. Często nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwbólowymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ułożyć palce i stopę w prawidłowej pozycji, dzięki czemu eliminuje się tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty w kształcie litery T – są to specjalne poduszki żelowe, które umieszczają palce w prawidłowej pozycji, niwelują nacisk i hamują rozwój deformacji. Zalecane są przede wszystkim dla pań, które bardzo często noszą wysokie buty.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; używa się je do leczenia płaskostopia poprzecznego i zwyrodnień palucha. Wkładki te poprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która łagodzi ból i stany zapalne, niweluje otarcia i rozkłada nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je przede wszystkim do profilaktyki haluksów a także do polepszenia wyników rehabilitacji po operacji (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – to specjalistyczna szyna, która jest używana zarówno po to by zapobiegać deformacjom ale też by leczyć w pierwszej fazie haluksów. Szyna ta nie paraliżuje ruchów, jest używana zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuosiowy aparat korygujący

Kiedy leczenie profilaktyczne nie przynosi skutków lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie interwencja chirurga. Współcześnie wykonuje się kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów polega na operacyjnej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Inne metody to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palców i śródstopia.

Jeśli czujesz, że kondycja twoich stóp potrzebuje poprawy, koniecznie pomyśl, czy twój tryb życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Zastanów się czy w twojej rodzinie cierpiał na miał zwyrodnienia kości stóp. Spróbuj zrezygnować z butów na obcasie. Jeśli masz nadwagę, pomyśl nad kuracją odchudzającą. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby zaleci odpowiednie środki zachowawcze. Pamiętaj, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc musimy o nie dbać. Jeśli czujesz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu pracy Twoje stopy są opuchnięte, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by deformacje postępowały z dnia na dzień.

Szyna na haluksy

Strona używa cookies
Ok